top of page

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme


Perşembe günkü veriler ABD ekonomisinin resesyonun eşiğinde olduğunu gösterdikten sonra Cuma günü paylaşılacak olan aylık istihdam raporu, her zamankinden daha büyük bir ilgiyle bekleniyor olacak. Bazı şirketlerin işten çıkarma veya işe alımları dondurma aksiyonlarına rağmen raporun iş gücü piyasasının hâlâ güçlü olduğunu göstermesi bekleniyor. Bir yandan da kurumsal kazanç raporları gelmeye devam edecek. Fed’den birçok yetkili konuşma yapacak ve onların yorumları da yakından takip edilecek. Diğer yandan İngiltere Merkez Bankası (BoE), enflasyonla mücadelesinde faiz artırımı temposunu artırabilir.


Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:


1. Tarım dışı istihdam


Cuma günü paylaşılacak olan Temmuz ayı tarım dışı istihdam raporu, Fed’in son faiz artırımının iş gücü piyasasını etkileyip etkilemediğini gösterecek.


Analistler, 372.000 artışın yaşandığı Haziran ayından sonra Temmuz ayında 250.000 iş artışı yaşandığını düşünürken işsizlik oranının %3,6 ile tarihin en düşük seviyelerinde olmaya devam etmesi bekleniyor.


Beklenenden daha düşük gelen rakamlar, faiz artırımları konusunda Fed’in beklendiği kadar agresif olmayabileceği görüşünü destekleyebilir. Fed Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada merkez bankasının Eylül ayındaki faiz kararının, verilere bağlı olacağını söyledi.


Fed Çarşamba günü faizleri art arda ikinci kez 75 baz puan artırdı.


Geçtiğimiz Perşembe günü ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte küçüldüğünü gösteren verilerin ardından hisse senedi piyasaları, faizlerin daha yavaş bir şekilde artacağı beklentisiyle desteklendi.


2. Fed konuşmaları


Yatırımcılar bu hafta birçok Fed yetkilisini dinleme şansı elde edecek. Bu isimler arasında Chicago Fed Başkanı Charles Evans, St. Louis Fed Başkanı James Bullard ve Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester bulunuyor. Yetkililerin açıklamaları, ekonomide daralma gösteren son verilerin ardından Eylül ayında daha küçük bir faiz artırımı olasılığı olup olmadığına dair ipuçları için dikkatle dinlenecek.


Resesyon olasılığıyla ilgili artan korkular nedeniyle piyasa izleyicileri, özellikle Tedarik Yönetim Enstitüsünün (ISM) Pazartesi günkü imalat PMI ve Çarşamba günkü ISM hizmet PMI verilerine dikkat edecek. Her iki verinin de ekonomideki yavaşlamayı teyit etmesi bekleniyor.


ABD’de ayrıca Salı günü JOLTS iş olanakları verileri paylaşılacak. İş olanakları son aylarda azalsa da yüksek seviyelerde olmaya devam ettiği düşünülüyor.


3. Kazanç raporları


Geçen hafta beklenenden daha güçlü gelen kazanç raporları hisseleri destekledi ve önümüzdeki hafta da birçok şirketin raporu paylaşılmaya devam edecek. Bu isimler arasında Activision Blizzard (NASDAQ:ATVI), Caterpillar (NYSE:CAT), Uber (NYSE:UBER) ve Eli Lilly (NYSE:LLY) bulunuyor.


Cuma günü Apple (NASDAQ:AAPL) ve Amazon’dan (NASDAQ:AMZN) gelen pozitif tahminler, dev şirketlerin ekonomik durgunlukta ayakta kalacak güce sahip olduklarını gösterdi.


ABD’nin ikinci çeyrek kurumsal sonuçlarının çoğu beklentilerin üzerindeydi. Reuters verilerine göre S&P 500 endeksinde şu ana kadar rapor sunan 279 şirketin %77,8’i beklentileri aştı.


Rapor sunacak diğer isimler şöyle: Loews (NYSE:L), Dupont De Nemours (NYSE:DD), Starbucks (NASDAQ:SBUX), Airbnb Inc (NASDAQ:ABNB), Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD), PayPal (NASDAQ:PYPL), Booking Holdings (NASDAQ:BKNG), eBay (NASDAQ:EBAY), CVS Health (NYSE:CVS), Moderna (NASDAQ:MRNA), Under Armour (NYSE:UAA), AMC Entertainment (NYSE:AMC), Yum! Brands Inc (NYSE:YUM), Robinhood (NASDAQ:HOOD) ve Restaurant Brands (NYSE:QSR).


4. Borsada ralli


Cuma günü ABD borsaları yine yükseldi ve tüm majör endeksler hem aylık hem de haftalık artışla kapattı.


S&P 500 Temmuz ayı için yaklaşık %9,1 artışla, 2020 Kasım ayından beri en büyük aylık yüzdelik artışını yaşarken Nasdaq endeksinin %12,3’lük artışı da 2020 Nisan ayından beri gördüğü en büyük aylık yükseliş oldu.


Hisse senetleri, Fed’in faiz artırımları konusunda korkulduğu kadar agresif olmayabileceğine yönelik spekülasyonların yanında özellikle iyimser kazanç raporlarından destek aldı.

Hisse senetleri ayı pozitif bir şekilde bitirmiş olmasına rağmen UBS Global Wealth Management’ta CIO olan Mark Haefele, Reuters’e yaptığı açıklamada yatırımcıların ihtiyatlı bir şekilde ilerlemesi gerektiğini söyledi: “Kısa vadede genel hisse senedi endeksleri için risk-kazancın az olacağını düşünüyoruz. Hisse senetleri ‘yumuşak bir iniş’ yapılacağı yönünde fiyatlandırılıyor, yine de ekonomik faaliyette daha derin bir ‘gerileme’ riski yüksek.”


5. BoE faizleri artıracak


BoE’nin Perşembe günkü toplantıda faizleri yüzde yarım puan artırması bekleniyor ki bu 1995’ten beri en büyük artırım olacak.


Bankadan yalnızca üç yetkili, son iki toplantıda %0,5’lik faiz artırımı yönünde oy kullandı ancak o zamandan beri veriler, enflasyonun %9,4 ile kırk yılın zirvesinde olduğunu gösterdi. Ekim ayına kadar da %12’yi, yani BoE’nin hedefinin altı katını görebilir.


Yönetici Andrew Bailey, enflasyonu düşürme yolunda gerekirse daha sert aksiyonlar alacağının sözünü verdi.


Öte yandan enflasyonun%6,1 ile Avustralya Merkez Bankasının (RBA) %2-3 olan hedefinin iki katından fazla olduğu Avustralya’da RBA’nın, Salı günkü toplantısında %0,5’lik bir artırım yapması bekleniyor.

9 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page