top of page

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme


Çarşamba günü paylaşılacak Fed toplantı tutanakları, yatırımcıların faiz artırımlarının hızının yavaşlayabileceğine dair herhangi bir gösterge arayışında olduğu, tatilden dolayı kısalan bir haftanın ana olayı olacak. Yılın en önemli alışveriş dönemi Cuma günü başlayacak ve bu, ABD'li perakendeciler için önemli bir sınav olacak. OECD'nin Salı günü açıklayacağı son dünya ekonomi tahminleri ve küresel PMI verileri dünya ekonomisinin sağlığı hakkında önemli bir fikir verecek. Bu arada Çin ekonomik destek tedbirlerini artırabilir ve kral doların tacını kaybetmenin eşiğine gelebileceğine dair işaretler var.


Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:


Fed tutanakları

Fed Çarşamba günü Kasım ayı toplantısına ilişkin tutanaklarını yayımlayacak ve yatırımcılar, politikacıların bu yıl 1980'lerden bu yana hiç olmadığı kadar hızlı faiz artırdıktan sonra sıkılaştırma sürecini yavaşlatmayı düşünebileceklerine dair bir işaret arayacak.


Fed Başkanı Jerome Powell ve diğer politikacılar, merkez bankasının gereğinden fazla sıkılaştırma faaliyetinden ve ekonomiyi resesyona sokmaktan kaçınmak için önümüzdeki ay faizlerde daha küçük artırım yoluna gidebileceğinin sinyalini verdi.


Powell aynı zamanda faiz oranlarının, politikacıların Eylül ayında gelecek yıl için düşündükleri %4,6 seviyesine göre daha yüksek olması gerekebileceğini söyledi.


Önümüzdeki haftanın ekonomi takviminde ayrıca Ekim ayı Richmond Fed imalat endeksi, ilk işsizlik başvuruları, dayanıklı tüketim malları siparişleri ve Kasım ayı PMI verileri yer alıyor.


Şahane Cuma

Artan enflasyon ve faiz oranları karşısında tüketici talebi için önemli bir test, perakendecilerin geleneksel olarak yılın en güçlü alışveriş günlerinden biri olan "Şahane Cuma" (Black Friday) satışlarını başlattığı 25 Kasım'da gerçekleşecek.


Son veriler, ABD’de perakende satışların Ekim ayında beklenenden daha fazla arttığını göstererek tüketicilerin yıl sonuna doğru daha sağlam adımlarla ilerleyebileceğine işaret etti. Tüketici harcamaları, ABD ekonomisinin faaliyetlerinin üçte ikisinden fazlasını oluşturuyor.


Perakendeciler son kazanç sezonunda karışık sonuçlar sundu. Geçtiğimiz hafta Walmart (NYSE:WMT) yıllık satış ve kâr tahminini yükseltirken Target (NYSE:TGT), tüketici davranışlarındaki "dramatik değişikliklerin" talebe zarar verdiği uyarısının ardından tatil dönemindeki satışlarda sürpriz bir düşüş öngördü.


Dünyanın en büyük online perakendecisi Amazon (NASDAQ:AMZN), 27 Ekim'de yaptığı açıklamada enflasyon nedeniyle "insanların bütçeleri kısıtlı" olduğu için daha yavaş büyüme için hazırlandığını söyledi.


OECD tahminleri/PMI verileri

OECD Salı günü küresel ekonomiye ilişkin son tahminlerini yayımlayacak ve bu tahminler, Kasım ayında bazı ülkelerden gelen, iş faaliyetlerine ilişkin ilk verilerle birlikte dünya ekonomisinin sağlığına ilişkin bir fikir verecek.


OECD'nin Eylül ayında yaptığı tahminler, ABD ekonomisinin resesyona girmesinin beklendiği önümüzdeki yıl için daha da kötüleşen bir görünüme işaret ediyordu.


Çarşamba günü Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD'den gelecek PMI verileri, kasveti arttırabilir. Çoğu Avrupa ülkesinde PMI'lar büyüme ile küçülmeyi birbirinden ayıran 50 sınırının altında seyrediyor.


İngiltere halihazırda uzun bir resesyonla karşı karşıya. Euro Bölgesi’nin ekonomik büyümesi beklenenden daha iyi durumda ve iş gücü piyasaları nispeten gücünü koruyor. Ancak enerji kıtlığı ve yüksek enflasyon nedeniyle resesyon riskleri baş göstermeye devam ediyor.


Dolar zirveyi geçti mi?

Dolar Endeksi Eylül ayında 114,78 ile 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve o zamandan beri düşmeye devam ediyor. Para birimi, 2017'nin ikinci çeyreğinden bu yana en büyük çeyreklik kaybını yaşama yolunda ilerlerken yatırımcılar şimdi zirvenin geçilip geçilmediğini sorguluyor.


Doların yükselişi, Fed'in hızlı faiz artışları sayesinde 2022 ticaretinde baskın bir tema oldu ve yatırımcılar arasında emsallerine göre avantaj sağladı.


Ancak Goldman Sachs analistleri Cuma günü yaptıkları açıklamada, Fed'in 2024 yılına kadar politikayı yumuşatmaya başlamasını beklemediklerini belirterek doların zirvesinin hala "birkaç çeyrek uzakta" göründüğünü söyledi. Şirket, ABD ekonomisindeki büyümenin yakın zamanda dibe vurmasının beklenmediğini de sözlerine ekledi.


Çin

Çin Merkez Bankasının destekleyici politika tedbirlerini artırma taahhüdü, temel kredi faiz oranlarının belirlendiği Pazartesi günü gündem olacak.


Bankanın, politikacıların parasal koşulları daha da gevşeterek yuan/dolar çiftini düşürmeye devam etme konusunda isteksiz davranması nedeniyle temel kredi faizlerini üst üste üçüncü ayda da değiştirmemesi bekleniyor.


Yetkililer, finansal istikrarsızlığı tetiklemeden ekonomik büyümeyi desteklemenin yollarını arıyor.


Diğer bölgelerin merkez bankaları da hafta boyunca politika toplantıları düzenleyecek. Yeni Zelanda Merkez Bankasının Çarşamba günü 75 baz puanlık büyük bir artış yapması beklenirken Kore Merkez Bankasının tekrar sıkılaştırmaya gitmesi ancak yalnızca çeyrek puanlık bir artış yapması bekleniyor.

11 görüntüleme0 yorum
bottom of page