top of page

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme


Önümüzdeki hafta, ekonomik veriler açısından sakin olacak ve Fed politikacıları, 2022 yılının son politika toplantısı öncesinde geleneksel sessizlik dönemine girdi. Yatırımcılar; on yılların en yüksek seviyesinde olan enflasyonla mücadele etmek adına faizleri art arda dört kez artıran merkez bankasının, ne kadar şahin olabileceğine dair ipuçları için ABD’nin Cuma günkü üretici fiyat enflasyonu verilerine bakacak. OPEC+ bakanları üretim hedeflerine karar verirken Avustralya Merkez Bankası (RBA) ve Kanada Merkez Bankası (BoC) da faiz kararlarını açıklayacak.


İşte yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:


1. ABD verileri


ABD'de Kasım ayı ÜFE verileri Cuma günü açıklanacak olup ana oranın, bir önceki ay yaşanan %8'lik artışın ardından biraz yavaşlayarak yıllık bazda %7,2 artması bekleniyor. Gıda ve enerji maliyetlerini hariç tutan çekirdek ÜFE’de de yavaşlama bekleniyor.


Fed Başkanı Jerome Powell'ın geçen hafta faiz artırımlarını yavaşlatmanın zamanının gelmiş olabileceğini söylemesi, merkez bankasının sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaştığına dair umutları artırdı ancak Cuma günü açıklanan istihdam raporunun, işe alımların geçen ay da güçlü olduğunu ve ortalama saatlik kazançların arttığını göstermesi görünümü bulandırdı.


ABD, Fed'in 13-14 Aralık'taki toplantısı öncesinde TÜFE verilerini açıklayacak.


ÜFE rakamlarının yanı sıra bu haftanın ekonomi takviminde, Pazartesi günü yayımlanacak olan ISM hizmetler PMI ve Michigan Üniversitesinin tüketici̇ hissiyat endeksi̇ ile Perşembe günkü ilk işsizlik başvuruları yer alıyor.


2. OPEC toplantısı


OPEC+, G7 ülkelerinin Rus petrolü için bir tavan fiyat kabul etmesinin ardından üretim hedeflerini görüşmek üzere Pazar günü bir araya geldi.


Devlet Başkanı Vladimir Putin'i gelirden mahrum bırakırken Rus petrolünün küresel piyasalardaki akışını da sürdürmek amacıyla Cuma günü G7 ülkeleri ve Avustralya, Rusya'nın deniz yoluyla taşınan ham petrolüne, varil başına 60 dolarlık bir tavan fiyat getirilmesinde anlaştı.


Moskova, petrolünü bu sınırın altında satmayacağını ve vereceği karşılığı değerlendirdiğini söyledi.


Ekim ayında OPEC+, Kasım ayından 2023 sonuna kadar üretimi günde 2 milyon varil azaltmayı kabul ettiğinde ABD ve diğer Batılı ülkeleri kızdırmıştı. Washington, grubu ve liderlerinden biri olan Suudi Arabistan'ı, Moskova'nın Ukrayna'daki savaşına rağmen Rusya'nın yanında yer almakla suçladı.


OPEC+ ise daha zayıf bir ekonomik görünüm nedeniyle kesintiye gittiğini savundu. Petrol fiyatları; Çin'in COVID-19 karantinaları, daha yavaş küresel büyüme ve daha yüksek faiz oranları nedeniyle Ekim ayından beri düşüş halinde.


3. Borsa


Geçtiğimiz hafta S&P 500, Nasdaq ve Dow Jones Industrial Average üst üste ikinci haftayı da kazançla kapatırken Nasdaq %2'lik artışla başı çekti. S&P haftalık bazda %1 ve Dow %0,2 yükseldi. Kasım ayına ait istihdam raporunun güçlü gelmesi, Fed'in faiz artırım hızını yavaşlatma yetisine ilişkin şüpheleri artırınca piyasalar, Cuma günü dip seviyelerden geri döndü.


Yatırımcılar, enflasyonun daha hızlı yavaşlamasının habercisi olarak iş gücü piyasasında, özellikle de ücretlerde zayıflama işaretleri arıyordu. Böyle bir işaret, Fed'in mevcut faiz artırım döngüsünü yavaşlatmasını ve nihayetinde durdurmasını sağlayabilir.


Hisse senetleri, Powell'ın, faiz artırımlarının Aralık ayı gibi erken bir tarihte azaltılabileceğine dair yorumlarının ardından hafta başında ralli yapmıştı.


Bununla birlikte Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Cuma günü yaptığı konuşmada Fed'in, fon oranlarında muhtemelen daha yüksek bir zirveye ulaşacağı yönünde yorumlar yaparken yine de son 75 baz puanlık artışlara göre daha yavaş bir tempodan bahsetti.


4. Merkez bankası kararları


Piyasalar, enflasyonun Ekim ayında ciddi şekilde yavaşlamasının ardından Salı günü yapılacak toplantıda RBA’nın, nakit faizini %2,85'te tutmasını bekliyor ancak ekonomistler; politikacılar mevcut faiz artırım döngüsüne ara vermeden önce çeyrek baz puanlık bir artış daha öngörüyor.


Bu durum, son zamanlarda RBA'dan çok Çin'in yeniden açılma umutları ve gerileyen doların etkisiyle hareket eden Avustralya dolarındaki yükselişe engel olmayacaktır.


Bu arada piyasalar ve ekonomistler Çarşamba günkü BoC toplantısında faizlerin, 25 mi yoksa 50 baz puan mı artırılacağı konusunda ikiye bölünmüş durumda.


BoC, Mart ayından itibaren faizleri 350 baz puan artırarak şimdiye kadarki en sert sıkılaştırma döngülerinden birini gerçekleştirdi.


5. Euro Bölgesi


Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, ECB’nin 15 Aralık'ta yapacağı yılın son politika toplantısı için sessizlik dönemi başlamadan bu hafta iki kez boy gösterecek.


Piyasalar; geçen hafta Euro Bölgesi’ndeki enflasyonun Kasım ayında beklenenden çok daha fazla gerilediğini gösteren verilerin ardından ECB'nin 50 baz puanlık bir faiz artışı yapacağını düşünmeye başladı.


Enflasyonun %2'lik hedefin oldukça üzerinde seyretmesi nedeniyle ECB, bu yıl faiz oranlarını rekor bir hızla artırdı ve önümüzdeki aylarda bir dizi faiz artırımı yapılması hâlâ ihtimal dahilinde.


Ancak son zamanlarda bazı politikacılar, enflasyonun nihayet zirve yaptığını savunarak arka arkaya 75 baz puanlık hamlelerin ardından artışların hızını düşürme yönünde görüş bildirdi.

8 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page