top of page

Citi, arz fazlası korkusu nedeniyle 2024 ve 2025 Brent fiyat görünümünü düşürdü

Citi Research, Cuma günü arz fazlası endişelerini gerekçe göstererek bu yıl ve 2025 için Brent fiyat tahminlerini düşürdü ancak OPEC+'nın küresel petrol piyasalarını "hassas bir dengede" tutmasıyla fiyatların 2024'te varil başına 70 doların üzerinde kalmasını bekliyor.

Citi, 2024 Brent fiyat tahminini varil başına 1 dolardan 74 dolara, 2025 tahminini de varil başına 10 dolardan 60 dolara düşürdü, ancak bir notunda Kızıldeniz'deki son faaliyetlerin Orta Doğu'da daha fazla gerilime yol açmasının yakın vadede yükselişe neden olabileceğini belirtti. risk primi.

Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere, hareketin Kızıldeniz'deki gemilere yönelik saldırılarına yanıt olarak, Yemen'deki Husi askeri hedeflerine havadan ve denizden saldırılar düzenledi; bu, Gazze'deki İsrail-Hamas savaşının dramatik bir bölgesel genişlemesiydi.

Brent ham vadeli işlemleri Cuma günü TSİ 03:37'de varil başına 79 dolar civarında işlem görürken, ABD Batı Teksas Orta ham vadeli işlemleri 73,60 dolar civarında işlem gördü.

Citi'deki analistler, "Büyük arz kesintileri olmadığında daha yumuşak piyasa temellerinin, OPEC+'nın 2024'ün ilk çeyreğindeki üretim kesintilerini tüm 2024 boyunca devam ettirmesine ve bunları yalnızca 2025'in ikinci yarısında azaltmaya başlamasına neden olacağına inanıyoruz." dedi.

Geçtiğimiz ay, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve OPEC+ olarak adlandırılan müttefikleri, 2024'ün ilk çeyreği için günde 2,2 milyon varil (bpd) kesinti yapma sözü verdiler.


Citi, "Uzatılmış üretim kesintilerine rağmen büyük bir fazlalık ortaya çıktığından, 2025 OPEC+ için daha fazla zorluk oluşturacak gibi görünüyor, bu da temel durumumuzda muhtemelen Brent bazında varil başına 70 doları korumayı giderek zorlaştıracaktır." dedi.

Citi, OPEC+'nın 2025'in ikinci yarısında üretim kesintilerini azaltmaya başlayacağını varsayarsak, küresel petrol piyasalarının muhtemelen günde ortalama 1,2 milyon varil fazlaya dönüşeceğini söyledi.
3 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page