top of page

Dört banka bugünkü Fed toplantısına ilişkin tahminlerini paylaştı

Bugünkü Fed toplantısı şüphesiz küresel piyasalar için haftanın en önemli olayı olacak.Piyasa, Fed'in bu akşam faiz artırım hızını 25 baz puana düşürmesi için %99,4'lük bir olasılık fiyatlıyor. Fed üyeleri daha önce bu boyutta bir artışın sinyalini vermişti ve özellikle son aylarda yavaşlayan enflasyonla birlikte ekonomik veriler bu yöne işaret ediyor.


Dolayısıyla piyasanın dikkati, faiz kararının kendisinden ziyade Fed'in önümüzdeki toplantılara dair vereceği işaretlere odaklanacaktır.


Analistler bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Örneğin Goldman Sachs (NYSE:GS), "Aralık ayındaki son FOMC toplantısından bu yana, ücret artışı ve enflasyona ilişkin gelen verilerin cesaret vericiydi, ancak aktivite büyümesine ilişkin sinyaller karışık ve zaman zaman endişe vericiydi" ve bu sebeple "faiz artırım hızının bu hafta 25 baz puana yavaşlatılması oldukça kolaylaştı." ifadelerini kullandı.


Fed toplantısı için Goldman Sachs, Barclays (LON:BARC), BofA ve TD tahminleri


GS, "Şubat toplantısı için kilit soru, FOMC'nin bu yıl daha fazla artış konusunda ne sinyal vereceğidir." uyarısında bulundu. Bu bağlamda banka, "Mart ve Mayıs aylarında 25 baz puanlık iki ilave artış" beklediğini belirtirken, "zayıf iş güveninin işe alım ve yatırımları baskılaması halinde daha azına ihtiyaç duyulabileceğini veya geçmişteki politika sıkılaştırmasının etkisinin azalmasıyla ekonominin hızlanması halinde daha fazlasına ihtiyaç duyulabileceğini" kabul etti.


Bu akşam %0,25'lik bir faiz artışı bekleyen Barclays'e göre, "FOMC'nin işi henüz bitmedi, ancak enflasyon ve ücret artışındaki son düşüşler geçmiş politika eylemlerinin etkilerini değerlendirmek için daha fazla zaman veriyor."


Bu bağlamda banka, "toplantı sonrası basın toplantısı özellikle ilginç olacak" ifadesini kullandı. "Powell'ın 2023'te %5,1'lik bir zirve orana işaret edeceğini ve muhtemelen geçen Aralık ayındaki FOMC nokta grafiğinin uygun olmaya devam ettiğini belirteceğini" öngörüyor. Bu, doları güçlendirebilecek ve hisse senedi piyasalarına zarar verebilecek şahin bir hareket olacaktır.


Bu akşamki Fed toplantısı hakkında yorum yapan Bank of America (NYSE:BAC), özellikle "açıklamanın federal fon oranında 'sürekli artışların' uygun olacağı yönündeki yönlendirmeyi koruyacağı" tahmininde bulundu.


TD Securities analistleri ise, "toplantı sonrası iletişimin Fed'in sıkılaştırma politikasını tamamlamadığını vurgulamasını ve daha fazla faiz artışının hâlâ kartlarda olduğu sinyalini vermesini" beklediklerini söyledi.


Bununla birlikte, bu akşamki toplantının dolar üzerinde önemli bir etkiye sahip olması için "çıtanın yüksek" olduğunu vurguladılar ve doların yalnızca sürpriz bir 50 baz puanlık artış durumunda veya tersine faiz artırımını durdurma taahhüdü durumunda güçlü tepki vereceğini değerlendirdiler.

30 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page