top of page

Döviz piyasalarında genel görünüm

Dolar/TL: Dün açıklanan Fed tutanaklarında, üyelerin Haziran ayında faiz artırmama konusunda oy birliği içinde olmadıkları ortaya çıktı.

Bu durum ise piyasalarda risk iştahını baskıladı. Dolar endeksi (DXY) 103,4 seviyesine kadar çıkarken ABD on yıllık tahvil faizi %3,95, 2 yıllık faizi ise %4,96 seviyelerine kadar yükseliş kaydetti.

Bu sabaha bakıldığında da risk iştahı negatif seyrediyor. Bugünün veri takviminde, ADP istihdam raporu ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları var. Ayrıca Haziran ayı S&P Global hizmet sektörü nihai PMI, ISM imalat dışı endeksi, istihdam piyasası verilerinden Mayıs ayı JOLTS açılan iş sayısı takip edilecek.

Yurt içinde ise veri gündemi sakin. Pazartesi açıklanan ve şahin olarak değerlendirilen Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti ile birlikte 26 civarında dengelenme eğilimi gösteren USD/TRY'de, söz konusu seviye etrafında hareket devam ediyor.

Enflasyon verisinin etkisinin sınırlı olduğu izlenirken kurda 26 seviyesinin hafif üzerinde hareketlilik gözlenebilir.

Bu arada Meclise sunulan son yasa teklifiyle, ekonomide yeni düzenlemelerin geleceğine yönelik haber akışı kur üzerinde şu aşamada net bir etki yaratmadı.

Euro/Dolar: ABD'de dün akşam yayımlanan, faizlerin sabit bırakıldığı Haziran ayı Fed toplantı tutanaklarında, bazı üyelerin 25 baz puan faiz artışından yana olduğu ortaya çıktı.

Tutanaklarda neredeyse tüm Fed üyelerinin, 2023 yılında daha fazla faiz artışı beklentisine sahip olduğu ve ek faiz artışlarının uygun olduğunu belirttikleri gözlendi.

Rapor, gelecek aylarda faiz artışı vurgusunun sürmesiyle birlikte piyasalar tarafından şahin olarak algılandı. Tahvil faizlerinde yükselişler gözlendi.

Tutanaklar sonrası Temmuz ayındaki toplantıda ise faiz artışı %85 olarak fiyatlanırken bugün ve yarın açıklanacak verilerin, fiyatlamalarda belirleyici olması beklenebilir.

EUR/USD paritesinde teknik seviyelere bakıldığında aylık ortalamanın da yakın bulunduğu 1,09 bölgesi direnç olarak izlenebilir. Bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 1,0955 gündeme gelebilir.

Diğer yandan olası düşüşlerde 1,0835 ve 1,0780 sıralı destekler olarak takip edilebilir.

Ons Altın/Dolar: Dün akşam açıklanan ve şahin olarak değerlendirilebilecek Fed tutanakları, risk iştahını baskılarken 1.915 seviyesine kadar gerileyen ve söz konusu seviyeden günü kapatan değerli maden, bu sabah tepki alımlarıyla karşılaşıyor.

Dün 1.935 seviyesini gören ons altın, %0,5 oranında düşüş kaydetmişti. Fed üyelerinin daha önceki şahinvari açıklamaları düşünüldüğünde, tutanakların etkisi geçici olabilir ve piyasa açıklanacak verilere odaklanabilir.

Teknik olarak bakıldığında aylık ortalamanın bulunduğu 1.933 ara direnç olarak izlenebilir. Bu seviyenin kırılması durumunda 1.955 gündeme gelebilir.

Aşağıda ise 1.915 ve 1.900 sıralı destekler olarak takip edilebilir.
9 görüntüleme0 yorum
bottom of page