top of page

Döviz piyasalarında yükseliş isteği görülüyor

USD/TRY: Fed toplantısı beklenirken ABD'de açıklanacak mayıs enflasyonu öncesinde piyasalarda yükseliş isteği var.

Genel olarak Fed'in yarın akşamki toplantıda pas geçebileceği (%84 oranında fiyatlanıyor) ve Çin Merkez Bankasından, yavaşlama eğilimi gösteren ekonomiyi desteklemek için gevşemeci adımlar atabileceğine yönelik beklentiler risk iştahını destekliyor.

Bugün ABD'de açıklanacak enflasyon (TÜFE'de beklenti yıllık bazda %4,1, çekirdek enflasyonda ise %5,2) beklentilerin anlamlı bir şekilde üzerinde gelmedikçe piyasalarda risk alma iştahı sürebilir ki böyle bir durumunda dolarda baskı gözlenebilir.

Piyasalar şahin bir Fed'e zaten kendisini konumlandırmıştı. Yurt içi tarafta ise döviz kurlarında denge arayışı devam ederken dün 23,64 seviyesinden kapatan dolar/TL'de, bu sabah söz konusu kapanışın hafif üzerinde işlemler geçmekte.

Seçimlerin ardından yeni ekonomi yönetimi ile birlikte ülke risk primimizdeki iyileşmeye paralel kurda da yavaş yavaş stabilite sağlanabilir ki turizme yönelik istatistikler de destekleyici. Turizm verileri dışında ekonomi yönetiminden gelebilecek olası açıklamalar ve önümüzdeki hafta yapılacak TCMB toplantısı önemli gündem maddeleri olarak öne çıkıyor.

EUR/USD: Dün bant hareketi yaptıktan sonra günü 1,0755 seviyesinden yatay bir görüntüyle tamamlayan paritede bu sabah yükseliş gözlemliyoruz.

Teknik olarak 1,0815 kısa vadeli direnç olarak önemli gözükmekte. Bugün ABD'de açıklanacak enflasyon verisinin beklentilere yakın veya beklentilerden daha düşük gerçekleşmesi durumunda bu seviye kırılabilir ve 1,0870 seviyesine doğru ivme gözlemlenebilir. Aksi durumunda 1,0815 direncinin kırılamaması durumunda 1,0750 desteği önemli. Bu desteğin altında paritede 1,07 seviyesine kadar düşüş gözlenebilir.

XAU/USD: Fed toplantısı beklenirken bugün ABD'de açıklanacak enflasyon verisi öncesinde borsalarda yükseliş, tahvil faizlerinde hafif düşüş gözlense de değerli maden, dün bant hareketi yaptı ve günü de %0,2 oranında düşüşle 1.958 seviyesinden tamamladı.

Bugünkü enflasyon verisi ise kısa vadeli kırılım yaratabilir. Beklentilerin üzerindeki bir veride daha önce destek olarak çalışan ve halihazırda 1.942 seviyesinde bulunan 100 günlük ortalamanın altına sarkma gözlenebilir ki bu seviyenin altında 1.915 gündeme gelebilir. Ara destek 1.932 seviyesinde. Aksi halde beklentilere yakın veya daha düşük rakamlar gözlenmesi durumunda 1.990 hedef olabilir. Ara direnç 1.970 seviyesinde.14 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page