top of page

Döviz ve altın, faiz kararının verileceği kritik haftaya nasıl başladı?


Yurt içi piyasalar yeni haftaya sakin başladı. Geçen hafta yeni zirveler gören BİST 100 endeksi bugün 4.500 puan altında işlem görürken kur tarafında da işlemler oldukça dar bantta kalmaya devam ediyor.


Haftanın en önemli gelişmesi: PPK toplantısı


Merkez Bankası, Perşembe günü yılın 11. Para Politikası Toplantısını gerçekleştirecek. Eylül 2021'de başlayan genişlemeci para politikası bünyesindeki faiz indirimlerine Ocak-Temmuz döneminde ara verilmişti. Ağustos’ta tekrar faiz indirimine başlayan Merkez Bankasının Perşembe günü faizi tek haneye düşürmesi bekleniyor. Piyasalar %10,5 olan faiz oranının 150 baz puanlık indirimle %9’a çekilmesini ve seçime kadar da bu oranın korunmasını bekliyor.


Dolar/TL ve euro/TL’de son durum


18,60 yakınında işlem gören dolar kurundaki yataylık devam ediyor. Son haftalarda yurt içindeki faiz indirimi ve enflasyona, küresel taraftaki Fed faiz artırımı ve diğer önemli gelişmelere tepki vermeyen kurda PPK öncesi 18,60 ve üzeri görünümün devam etmesi bekleniyor.


Euro/TL geçtiğimiz hafta 19,50 ile yılın zirvesini görmesinin ardından euro/dolardaki gerilemeyle düşüşe geçti. Kur bugün 19,06’dan işlem görüyor.


Altın fiyatları zirveden geriledi


Yurt içinde geçen hafta rekor seviyeye yükselen altın fiyatları, yeni haftaya düşüşle başladı. Ons altının 1.788 dolardan dönmesi ve bugün 1.740 dolardan işlem görmesiyle gram altın da 1.068 TL rekorundan 1.040 TL’ye geriledi. Serbest piyasada çeyrek altın bugün 1.728 TL’den cumhuriyet altını ise 6.890 TL’den satıcı buluyor

14 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page