top of page

Düşen ABD stoklarının piyasayı yeniden talebe odaklaması ile petrol yükseldi

Petrol, ABD ham petrol ve yakıt stoklarındaki düşüşe ilişkin raporların yatırımcıları yeniden dünyanın en büyük petrol tüketicisindeki güçlü talebe odaklaması nedeniyle bir önceki seansta %2'den fazla düştükten sonra Çarşamba günü yükseldi .

Brent ham petrolü 30 sent veya %0,4 artışla 0358 GMT itibariyle varil başına 81,07 dolara yükseldi. ABD West Texas Intermediate ham petrolü 39 sent veya %0.5 artışla varil başına 77.46 dolara ulaştı.

Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) Salı günkü rakamlarını aktaran piyasa kaynaklarına göre, ABD ham petrol stokları 21 Nisan ile biten haftada yaklaşık 6,1 milyon varil düştü. Analistler, ham petrol stoklarının yaklaşık 1,5 milyon varil düşmesini bekliyorlardı.

Kaynaklar, API'nin bildirdiğine göre, benzin stokları geçen hafta 1,9 milyon varil düşerken distilat stokları 1,7 milyon varil arttı. ABD hükümetinin resmi stok verileri Çarşamba günü açıklanacak.

Petrol fiyatları Salı günü %2'den fazla düşerek, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) ve OPEC+ olarak bilinen Rusya gibi diğer üretici müttefiklerinin Nisan başında ek bir üretim kesintisi açıklamasının ardından neredeyse aynı seviyeye geri döndü.

China Galaxy Futures analisti Song Yang bir notta, OPEC kısıntısının getirdiği yukarı yönlü ivmenin tükenmekte olduğunu ve Rusya petrol ihracatının belirgin bir düşüş göstermediğini ve arz tarafında daha fazla destek bulunmadığını belirtti.

API verileri Çarşamba günü piyasayı yükseltirken, devam eden ekonomik endişeler ve yakıt talebindeki büyümeyi azaltabilecek daha fazla faiz artırımına ilişkin beklentiler, kısa vadeli tüketim kazançlarını iyileştirme işaretlerine karşı çıkıyor.

ABD tüketici güveni, gelecekle ilgili endişelerin artmasıyla Nisan ayında dokuz ayın en düşük seviyesine geriledi ve ekonominin bu yıl resesyona girme riskini daha da artırdı.

IG piyasa analisti Yeap Jun Rong, "(Veriler), Nisan ayının başından beri görülen aşağı yönlü sürprizler listesine ek olarak tüketici güveninde beklenenden daha keskin bir yavaşlama olduğunu ortaya koydu ve daha kötümser bir ekonomik görünüme işaret ediyor" dedi. , müşterilere bir notta.

Piyasa, Pazartesi günü mevduatlarda 100 milyar doları aşan bir uçuş bildiren ve ABD ekonomisini etkileyebilecek potansiyel bir bankacılık krizine ilişkin korkuları körükleyen First Republic Bank'ın (NYSE: FRC ) herhangi bir yayılma etkisine ilişkin belirsizlikleri izliyor .


Yatırımcılar ayrıca, enflasyonla mücadele eden merkez bankalarının potansiyel yeni faiz artırımlarının ekonomik büyümeyi yavaşlatabileceği ve ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği'ndeki enerji talebini azaltabileceği konusunda endişelerini dile getirdiler.

ABD Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası'nın önümüzdeki toplantılarında faiz oranlarını artırması bekleniyor. Fed 2-3 Mayıs'ta toplanıyor.14 görüntüleme0 yorum

Yorumlar


bottom of page