top of page

Dünya hisse senetleri bankacılık kargaşasından kurtuluyor ama ne kadar süreyle?

Bankacılık sektöründeki çalkantı, MSCI'nin dünya borsa endeksinin bu yıl şu ana kadar %7 artmasıyla hisse senetlerine olan talebi azaltmadı.

Federal Rezerv ve diğerlerinin, on yıllardır en agresif faiz artırım döngüsünü yakında durdurabileceklerine dair umutlar, daha genel olarak iki ABD'li borç verenin başarısızlıkları ve Credit Suisse'in UBS ile hızlı bir şekilde birleşmesi tarafından sarsılmış olsa da, hisse senetlerini destekledi.

Ancak yüzeyin altında, dünya hisse senetleri için kötü alametler artıyor.

1/ DAHA SIK KREDİ

Müşteriler, ABD bölgesel bankalarından mevduatları çektiler ve İsviçreli yetkililerin 17 milyar dolarlık Credit Suisse tahvillerini şok olarak silmesi, Avrupa banka fonları için önemli bir piyasayı sarstı.

Analistler, bunun sektörün şirketlere borç para verme kabiliyetini baltaladığını söylüyor. Merkez bankası anketleri, ABD ve Avrupa bankalarının, tarihsel olarak kasvetli borsa performansının bir göstergesi olan borç verme standartlarını zaten sıkılaştırdığını gösteriyor.

Finansman kıt olduğunda şirketler krediler için daha fazla ödeme yapar, karları düşürür ve fiyatları paylaşır.

Londra bankası Arbuthnot Latham'da kıdemli araştırma analisti Jason Da Silva, "Sıkılaşan borç verme standartları durgunluklarla ilişkili olma eğilimindedir ve borsa durgunluk sırasında düşme eğilimindedir" dedi. "Bu iyiye işaret değil."2/ ÜRETİM YAVAŞLAMASI

Amerika Birleşik Devletleri'nde başlayan durgunluklar, dünyanın geri kalanına ve dolayısıyla küresel hisse senetlerine akma eğilimindedir.

Ekonomik aktivitenin önde gelen göstergesi olan ABD ISM imalat endeksi, geçen ay Mayıs 2020'den bu yana en düşük seviyesine geriledi ve art arda beşinci ayda daralma sinyali verdi.

Capital Economics'in kıdemli piyasa ekonomisti Oliver Allen, verilerin "ABD ve diğer gelişmiş ekonomilerde çok yakında bir resesyona girileceğini" gösterdiğini söyledi. "Bu gerileme, riskli varlıklar üzerinde oldukça ağır bir şekilde baskı yapmaya başlayacak"


3/ TECH KARTLARI SAHİPTİR

2023'te şimdiye kadarki borsa kazançları, durgunluğa karşı bağışık olmayabilecek bir endüstri olan teknoloji hisselerinin hakimiyetinde oldu.

MSCI World'ün en büyük alt endeksi olan Tech, bu yıl şu ana kadar %20 arttı; bankalar, sağlık ve enerji gibi diğer büyük sektör bileşenleri düz veya daha düşük.

İngiltere S&P 500 endeksi , o zamandan beri sürdürdüğü kazancıyla ilk çeyrekte %7 arttı. Citi, S&P 500'ün ilk çeyrek artışının %92'sinden yedi mega büyük teknoloji hissesinin sorumlu olduğunu belirtiyor.

Bankanın ABD hisse senedi ticaret stratejisi başkanı Stuart Kaiser, kurumsal yatırımcıların genellikle güçlü bilançoları ve düşük borcu olan büyük teknoloji şirketlerini kredi sıkışıklığına karşı bir kalkan olarak gördüklerini söyledi.

Savunma teknolojisi ticareti sığ bir durgunlukta işe yarayabilir. Ancak derin bir düşüşte Kaiser, para yöneticilerinin teknolojiden de vazgeçebileceği konusunda uyardı: "Bir sonraki adım sadece hisse senedi satmak olacaktır."4/ FİNANS YALANLARI

Morgan Stanley (NYSE: MS ) araştırmasına göre, Mart 20 yıl içinde finans hisselerinin %10 veya daha fazla düştüğü ve MSCI Dünya endeksinin düşmediği ilk ay oldu .

Morgan Stanley baş Avrupa sermaye stratejisti Graham Secker, bu tarihsel ilişkinin, piyasanın "finansal sektörden daha geniş ekonomiye anlamlı bir bulaşma olacağına inanmaması" nedeniyle duraksamış olabileceğini söyledi.

Ocak 2022'den bu yana küresel hisse senetleri üzerinde zayıf bir pozisyona sahip olan Lombard Odier Investment Management'ın makro başkanı Florian Ielpo, bankacılık sorunlarının hala genel hisse senetlerini aşağı çekebileceği konusunda uyardı.

Ielpo, "Bankalar muhtemelen ekonomiye çok daha az borç verecek" dedi. Daha yüksek kredi maliyetlerinin kazançları zayıflatacağını da sözlerine ekledi ve hisse sahipleri tahsisleri tahvillere çevirdiğinde "bir hesaplaşma anı" başlattı.5/ SONUNDA GETİRİ EĞRİSİ

ABD Hazine getirileri, 10 yıllık akranlarından daha yüksek. Genellikle durgunluğun habercisi olan bu sözde verim eğrisi tersine dönüşü, geçen ay 42 yılın en derini oldu.

Barclays (LON: BARC ) araştırmasına göre , 1967'den bu yana verim eğrisi tersine dönmeleri, durgunluklardan ortalama olarak 15 ay önce meydana geldi .

Getiri eğrisi tersine döndüğünde hisse senetleri yükselebilse de, ralli genellikle sürdürülmez. Barclays, S&P 500'ün ortalama olarak ABD'deki durgunluğun başlamasından sadece dört ay önce bir döngü zirvesine ulaştığını buldu.


Barclays Avrupa sermaye stratejisi başkanı Emmanuel Cau, "Getiri eğrisi tersine dönse bile hisse senetlerinin yükselmeye devam etmesi alışılmadık bir durum değil" dedi. "Ancak tahvil piyasası ileriye bakıyor ve mevcut faaliyet gücünün uzun sürmeyeceği görüşünde."
5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page