top of page

Dalgalı seyir izleyen ons altın, ABD verilerini bekliyor

Altında bugün dalgalı seyir var. ABD’de enflasyonun düşmesine bağlı Fed’in daha düşük oranlı faiz artışına gideceği beklentisi, dolar ve tahvil faizindeki gerilemeden destek alarak 1.930 dolara çıkan ons altın, son iki işlem gününde düşüş yaşadı. Bugün ise 1.896 dolara gerilemesinin ardından tekrar yükselişe geçerek son saatte 1.915 dolara çıktı.


Japonya’dan şaşırtan karar


Aralık ayında getiri eğrisi eşiğini %0,25’ten %0,50’ye çıkaran Japonya Merkez Bankasının bugünkü toplantıda tahvil alımlarını kısması beklenirken banka, faiz oranını ve tahvil alımlarını koruduğunu açıkladı. Karar sonrası dolar endeksinde yaşanan yükselişle altın geriledi. Ancak piyasalar ABD’den gelecek veri öncesi yeniden dolar negatif fiyatlamaya geçti.


Gözler ABD verilerinde


TÜFE’nin ardından ÜFE ve perakende satış verileri piyasaların radarına girdi. Bugün açıklanacak üretici enflasyonu ve perakende satışlarda düşüş olması bekleniyor. Bu yönde bir veri hem maliyet hem de talep tarafında azalma olduğu fikrini destekleyerek enflasyondaki düşüşün devam edeceği beklentisini kuvvetlendirebilir. Altın için pozitif olacak bu olasılıkta fiyatın yeniden 1.930 dolara yaklaşması söz konusu olabilir. Özellikle talepte yani tüketici harcamalarındaki artışın devam etmesi ise enflasyonun yeniden yükselme riskini canlı tutacağı için piyasalardaki iyimserlik bir miktar gölgelenebilir. Bu olasılıkta ise altında gün içi yükseliş soluk kesebilir. Ancak yıla oldukça iyi başlayan ve yeniden güçlü yükseliş trendi içine giren altın fiyatındaki olumlu beklenti bozulmuş değil.


ABD verileri TSİ 16.30’da açıklanacak.

17 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page