top of page

Değerli metaller haftaya pozitif başladı

Pazartesi günü altın fiyatları; beklenenden daha güçlü gelen ABD istihdam raporunun, yeni faiz artırımı ihtimaline işaret etmesine rağmen değişmezken Çin’de COVID-19 kısıtlamalarını esneten şehir sayısının çoğalması, tam bir açılış umutlarını artırınca bakır fiyatları da yükseldi.

ABD'de tarım dışı istihdam, Kasım ayında beklenenden daha fazla büyürken piyasalar Fed’in, faiz oranlarının önümüzdeki aylarda daha yavaş bir hızda artacağı yönündeki mesajına bağlı kaldı.

Dolar istihdam verilerinden pek destek almamış gibi beş ayın en düşük seviyesinde işlem gördü. Hazine getirileri ise iki ayın en düşük seviyelerinde seyretti.

Fed'in faiz artışları yavaşladıkça külçe fiyatlarının önümüzdeki aylarda daha da iyileşmesi bekleniyor. Ancak ABD’de enflasyonun izleyeceği yolun ve Fed'in nihai faiz oranı konusundaki belirsizliğin piyasada dalgalanmaya yol açması bekleniyor.

Spot altın %0,1 artışla 1.800,10 dolara yükselirken altın vadeli işlemleri %0,2 artarak 1.813,40 dolardan alıcı buldu. Her iki enstrüman da yaklaşık dört ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Diğer değerli metaller, Fed'in daha az şahin olacağına dair beklentilerle desteklendi. Platin %0,6 yükselirken gümüş %0,9 değer kazandı. Değerli metal piyasaları; yükselen faizler getirisi olmayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırdığı için bu yıl sert kayıplar yaşadı.

Bu durum altının güvenli liman statüsüne mâl olarak sarı metalin bu yıl geleneksel risk odaklı varlıklar gibi işlem görmesine neden oldu.

Son seanslardaki hissiyat, Çin’de kısıtlamaları esneten şehir sayısının artması ile de destek gördü. Hükümeti,n katı COVID-19 politikasına karşı patlak veren benzeri görülmemiş protesto dalgasını yatıştırmaya çalışmasıyla Pekin ve Şangay gibi ekonomi merkezleri bazı kısıtlamaları gevşetti.

Reuters, hükümetin önümüzdeki haftalarda ülke çapındaki kısıtlamaların hafifletileceğini duyurmaya hazırlandığını bildirdi.

Endüstriyel metaller, Çin’deki genel bir açılma beklentisiyle ciddi şekilde yükseldi.

Geçen hafta bakır %6'dan fazla yükseldikten sonra %0,4 artarak 3,8718 dolara çıktı. Kırmızı metal fiyatları da son üç haftanın en yüksek seviyesinde işlem gördü.

Şili ve Peru'daki büyük madencilerin üretimindeki düşüşler yüzünden arz son aylarda daralırken Çin'in yeniden açılmasıyla bakır talebinin hızla artacağı tahmin ediliyor.16 görüntüleme0 yorum
bottom of page