top of page

Dikkat Dikkat!!!!!

Borsaya devre kesici

Borsa İstanbul, BIST 100 endeksinde 16:24:28 itibarıyla Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi'nin devreye girdiğini açıkladı. Pay Piyasasındaki tüm işlem sıralarında, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasındaki (VİOP) Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası (BAP) Pay Senedi Repo Pazarında işlemler geçici olarak durduruldu.Borsada yaşanan sert kayıplar sonrasında devre kesici uygulandı.

Borsa İstanbul'dan yapılan açıklamada, "Saat 16:24:28 itibarıyla Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi Devreye girmiştir. Borsamız Pay Piyasasındaki tüm sıralarda, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında işlem gören pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası Pay Repo Pazarı’nda işlemler geçici olarak durdurulmuştur." ifadeleri kullanıldı.

Borsa İstanbul'dan yapılan ayrı bir açıklamaya göre pay piyasasında sürekli işlem yöntemi uygulanan paylar, gayrimenkul yatırım fonları, girişim sermayesi yatırım fonları ve gayrimenkul sertifikalarında saat 16:44'de tek fiyat emir toplama, 16:49'da eşleştirme yapılacak ve 16:54'dan itibaren işlemlere kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edilecek.

Pay Piyasasında tek fiyat işlem yöntemi uygulanan paylarda saat 16:44'de tek fiyat emir toplama yapılacak ve 16:54'den itibaren seans kaldığı yerden devam edecek.

Varant, sertifika, BYF ve yeni pay alma hakkı kuponu sıralarında işlemler 16:54'den itibaren kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edecek.


VİOP'taki Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmeler ile BAP Pay Senedi Repo Pazarı'nda işlemler saat 16:54'de yeniden başlayacak.

Borsa sert düştü

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününde gelen sert satışlarla yüzde 5 gerileyerek devre kesici uygulaması devreye girdi. BIST 30 tarafında ise kayıplar yüzdse 5,7’yi gördü.

Bankacılık endeksindeki düşüş ise yüzde 6'yı aştı.

Endeks tarafında dün rekor işlem hacmi olan seviyeninde üzerine çıkarak 65 milyar TL’ye ulaştı. Viop tarafında ise Aralık vadeli kontratta yüzde 10 geri çekilme ile taban seviyeyi gördü.

Son 43 işlem gününde sadece 3 gün gerileyen endekste bugün kayıplar oldukça derinleşti. Piyasa uzmanlarının yorumuna göre satışın arkasında şimdilik herhangi bir haber bulunmuyor. Panik satışları, algoritmaların çalışması ve kredili işlemlerinin kapanması satışların derinleşmesine neden oldu.

45 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page