top of page

Doların düşmesi ile petrol fiyatları 2 ayın en düşük seviyesinden toparlandı


Petrol fiyatları, Rusya’nın arzına ilişkin endişelerin azalması ve kötüleşen ekonomik görünümün bu hafta ciddi kayıplara yol açmasının ardından Perşembe günü iki ayın en düşük seviyelerine yakın seyretti ancak Fed’den gelen güvercin sinyaller üzerine dolardaki düşüş, satış baskısının bir nebze azalmasına yardımcı oldu.


Çarşamba günü ham petrol piyasaları; G7'nin, Rusya'nın petrol satışlarına beklenenden çok daha yüksek bir tavan fiyat uygulamasının ardından düşüşe geçti. Bu hareket ile yatırımcılar; sıkı bir fiyat tavanının, Moskova'yı zararına satış yapmaktan kaçınmak için petrol üretimini büyük ölçüde azaltmaya zorlayacağı beklentilerini epey düşürdü.


ABD'nin zayıf ekonomi verileri ve Çin'deki rekor seviyedeki COVID-19 enfeksiyon oranları da ham petrol talebine yönelik olumsuz bir tablo çizdi. Çarşamba günü açıklanan ön verilere göre ABD’de ticari faaliyet Kasım ayında daha da küçüldü ve ekonomi yüksek faiz oranları ve inatçı enflasyon nedeniyle artan baskıyla karşı karşıya kaldı.


Brent 85,33 dolar civarında, WTI ise 77,94 dolarda yatay seyretti. Her ikisi de Çarşamba günü %4'ün üzerinde değer kaybederek Eylül sonundan bu yana görülen en zayıf seviyelere indi.


Bu hafta ABD'de Şükran Günü tatili nedeniyle düşük işlem hacimleri de ham petrol piyasalarında büyük hareketlere yol açtı.


Ancak Fed’den gelen ve dolar üzerinde baskı yaratan güvercin sinyaller, sert düşüşler yaşayan petrol piyasalarının dengelenmesine yardımcı oldu. Fed'in Kasım ayı toplantısının tutanaklarına göre banka üyeleri, önümüzdeki aylarda faiz artırımı temposunu yavaşlatma konusunda artan desteklerini dile getirdi.


Dolarla fiyatlanan emtia üzerindeki fiyat baskısını bir miktar hafifleten tutanakların ardından Çarşamba günü dolar %1 değer kaybetti. Doların daha da düşeceğine dair artan beklentiler, ham petrol ithalatı için dolarla ödeme yapan ülkelerdeki talebi destekleyerek ham petrol piyasalarına da fayda sağlıyor.


Yine de petrol için talep yönlü göstergeler zayıflıyor gibi duruyor. Zayıf ticari faaliyet verilerine ek olarak pompadaki yakıt talebinin önemli bir göstergesi olan ABD benzin stokları geçen hafta beklenenden çok daha fazla artış yaşadı.


Hükümet Stratejik Petrol Rezervi’nden (SPR) yaklaşık 2 milyon varil petrol çekmesine rağmen genel ham petrol stoklarındaki düşüş, geçen hafta beklenenden daha büyük bir marjla arttı. Biden yönetimi ayrıca 1984'ten bu yana en düşük seviyede olan SPR'den petrol çekme hızını da azaltıyor gibi görünüyor.


Şimdi gözler OPEC’in, ham petrol fiyatlarını desteklemek için daha fazla arz kesintisi açıklayıp açıklamayacağını görmek üzere önümüzdeki ay yapılacak toplantısına çevrildi.

14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page