top of page

Dolar, Çin ekonomisi endişeleriyle bir aydan fazla bir sürenin en yüksek seviyesini gördü

Yatırımcıların Çin ekonomisiyle ilgili endişeler nedeniyle güvenli bir sığınak araması ve tacirlerin, yenin Kasım ayından bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından olası Japon hükümetinin müdahalesine hazır olmasıyla ABD doları Pazartesi günü bir ayın en yüksek seviyesini gördü.

Para birimini önde gelen rakipleri karşısında takip eden dolar endeksi, %0.301 artışla 103.170 ile bir aydan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı .

Analistler, yatırımcıların başta Çin olmak üzere küresel ekonominin sağlığıyla ilgili endişelerden korunmak için doları satın aldıklarını söyledi.

Bir kaynak Reuters'e, Çin'in en büyük özel geliştiricisi olan Country Garden'ın sektörde yeni bir stres işareti olarak ilk kez özel bir kara tahvilinin ödemesini ertelemeye çalıştığını söyledi.

Bu arada, Çinli iki şirket hafta sonu varlık yöneticisi Zhongrong International Trust Co.'dan vadesi dolan yatırım ürünleri için ödeme almadıklarını söyledi.

OANDA'nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, "Pek çok tüccar yeniden Çin'e odaklanıyor" dedi. "Bence sadece büyüme görünümleriyle, mevcut emlak krizleriyle ilgili çok fazla endişe var ve bence en büyük servet yöneticilerinden birinin borç yükümlülüklerini yerine getirememesi büyük bir kırmızı bayrak."

Japonya yeni, dolar karşısında %0,36 artışla dolar başına 145,50 ile Kasım ayından beri en düşük seviyesinde işlem görüyor.

Japonya Merkez Bankası, diğer küresel merkez bankalarının faiz oranlarını yükselterek diğer ülkelerdeki getirileri daha cazip hale getirmesi ve yen üzerinde ağır bir yük oluşturması nedeniyle aşırı gevşek para politikasına bağlı kaldı.

Japonya, doların 145 yen'i geçtiği Eylül ayında döviz piyasalarına müdahale etti ve Maliye Bakanlığı'nı (MOF) yen satın almaya ve pariteyi tekrar 140 yen'e itmeye sevk etti. Yen, yıl boyunca dolar karşısında yaklaşık %10 düştü.

"Önümüzdeki bir veya iki hafta içinde Japonya Merkez Bankası'ndan, özellikle de yen 147'ye doğru hareket etmeye başlarsa, güçlenmek için bazı hamleler yapmaya başlayacaklarına dair bir haber görürsek çok şaşırmam. Para birimi," dedi döviz tüccarı Helen Given, Washington'daki Monex ABD'de.

Avustralya doları Mayıs ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi ve en son ABD doları karşısında %0,28 düşüşle 0,648 dolardaydı. Para birimi, genellikle Çin'deki yatırımcı hissiyatı için bir vekil olarak görülüyor.

Sterlin en son %0,16 düşerek 1,2676$ olurken, euro %0,38 düşerek 1,09045$ oldu.

Rusya'nın rublesi, büyük ölçüde enerji ihracatı gelirlerinin düşmesi ve Ukrayna savaşına yönelik hükümet harcamalarının yüksek kalması nedeniyle Rusya'nın cari hesabı fazlasının azalması nedeniyle Pazartesi günü ABD doları karşısında 100'ü geçtikten sonra rotasını tersine çevirdi.

Bu geri dönüş, Rusya merkez bankasının Salı günü olağanüstü bir politika toplantısı ilan ederek başka bir ağır oran artışı beklentisini ateşlemesinin ardından geldi.

Arjantin pesosu Pazartesi günü, merkez bankasını baltalamak ve ekonomiyi dolarize etmek isteyen aşırı sağcı bir liberterinin beklenmedik bir şekilde ön seçimleri kazanmasının ardından düştü. Bu, Arjantin hükümetinin para birimini yaklaşık %18 oranında devalüe etmesine neden oldu.

Yatırımcılar, Çarşamba günkü ABD Federal Rezerv toplantısının tutanaklarından önce Salı günü Çin'in endüstriyel üretim ve tüketici harcaması verilerini inceleyeceklerinden, ekonomik veriler para birimlerini haftanın ilerleyen saatlerinde hareket ettirebilir. İngiliz enflasyon rakamları da Çarşamba günü açıklanacak.

Japonya GSYİH verileri Cuma günü enflasyon rakamları öncesinde Salı günü açıklanacak.
11 görüntüleme0 yorum

ความคิดเห็น


bottom of page