top of page

Dolar, Çin'in yeniden açılmasına ilişkin iyimserliğin ihtiyata dönüşmesiyle değer kaybetti

Dolar, Perşembe günü uzun vadeli ABD Hazine tahvil getirilerinin bir gecede yükselmesinin ardından bazı kazanımlarını geri aldı.

Çin'in 8 Ocak'tan itibaren gelen yolcular için karantina kuralını kaldırmasının ardından, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Hindistan gibi ülkeler Çin'den gelen yolcular için COVID testleri zorunlu kılacaklarını söylediler.

Ülkenin COVID kurallarını kaldırma hızı, sağlık sistemini alt üst etti ve virüsün yayılmasıyla ilgili endişeleri ateşledi.

Japon yeni dolar karşısında en son kabaca %0.6 yükselerek 133.71'de işlem gördü ve bir önceki seansta gördüğü bir haftanın en düşük seviyesi olan 134.50'ye yakın geriledi.

Sterlin %0,1 artışla 1,2030$'a yükseldi, ancak benzer şekilde geçen haftaki üç haftalık dip seviyesi olan 1,1993$'dan çok uzakta değildi.

Euro %0,12 artışla 1,0623 dolardan işlem gördü.

Mizuho Bank ekonomi ve strateji başkanı Vishnu Varathan, "Çin'den gelen yolcular için ek bir test katmanı benimseyen birçok ülke, Çin'deki salgının ortasında seyahatin yeniden başlamasının aksadığını yansıtıyor" dedi. "Bu aynı zamanda küresel toparlanmayı bir kez daha bozabilecek yeni COVID türleri korkusunu da besleyebilir."

Küresel ekonomik görünüme ilişkin belirsizlik ve ABD'de resesyona ilişkin artan endişeler, tipik olarak faiz oranı beklentileriyle uyumlu hareket eden iki yıllık Hazine getirisinin bir gecede düşmesine neden oldu. En son %4.3678'deydi.

Bu arada, ABD 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi, gece boyunca bir ayın en yüksek seviyesi olan %3,8920'ye yükseldikten sonra, %3,8637'de kaldı. [BİZ/]

Bir sepet para birimi karşısında ABD dolar endeksi 104.33'te sağlam kaldı.

Bank of Singapore döviz stratejisti Moh Siong Sim, "Yakın vadede, bu COVID dirilişini ne kadar sürede atlatabileceğimize dair büyük bir soru işareti var" dedi. "Ancak orta vadede... Bence Çin için büyüme görünümü daha istikrarlı ve daha az inişli çıkışlı olabilir ve bu da dünyanın geri kalanının da bundan faydalanabileceği anlamına geliyor."

Avustralya doları son olarak %0,07 artışla 0,6745 dolardan işlem görürken, kivi %0,55 artışla 0,6345 dolardan işlem gördü.


Çin açık deniz yuanı %0,2'den fazla artışla dolar başına 6,9789'a yükseldi.

Kripto para birimlerinde, Bitcoin %0,12 artışla 16.560$'a yükselirken, Ether %0,3 artışla 1.193,40$'a ulaştı, ancak her ikisi de bu yıl %60'tan fazla düşüş yolunda.8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page