top of page

Dolar, Çin verilerinin şaşırtmasıyla durakladı.

Asya para birimleri Çarşamba günü Çin'in beklenenden iyi gelen ekonomik verileriyle yükselişe geçerek yuanı bir haftanın en yüksek seviyesine çıkardı ve ABD doları üzerinde baskı yarattı.

Ancak Gazze'deki bir hastanede meydana gelen patlama, hareketlerin mütevazı kalmasına neden oldu ve tüccarları, genişleyen bir çatışma ihtimali karşısında tedirgin etti. ABD Başkanı Joe Biden Çarşamba günü İsrail'i ziyaret edecek. Şekel, doların 4'ünün zayıf tarafına sabitlendi.

Resmi veriler, Çin ekonomisinin üçüncü çeyrekte %1,3 büyüdüğünü, önceki çeyrekteki %0,5'ten hızlanarak %1'lik artış yönündeki piyasa tahminlerinin üzerinde olduğunu gösterdi. Sanayi üretimi arttı, işsizlik azaldı.

Singapur'daki UOB ekonomisti Woei Chen Ho, "Bu, bu yıl için yaklaşık %5'lik büyüme hedefinin, belki biraz üzerinde, elde edileceği anlamına geliyor" dedi.

Yuan ve ticarete bağımlı Avustralya ve Yeni Zelanda doları geriledi. Avustralya Doları en son %0,2 artışla 0,6378 dolardan işlem görüyordu. Kivi aynı marjla 0,5909 dolara yükseldi .

Yuan dolar başına 7,2905 ile bir haftanın en yüksek seviyesini gördü, ancak daha sonra 7,306'ya geriledi.

Salı günü ABD tahvil getirileri, perakende satışların güçlü bir şekilde arttığını gösteren verilerin ardından keskin bir şekilde yükseldi ve bu da doların düşük getirili Japon yeni üzerindeki baskıyı artırmasına yardımcı oldu.

Yen, dolar karşısında en son 149,68 seviyesindeydi ve Japonya Merkez Bankası'nın getiriler üzerindeki aşağı yönlü baskıyı sürdürmek için beklenmedik bir şekilde 2 milyar dolarlık tahvil alımı açıklamasının ardından baskı altında kaldı.

Bazı analistler bunun ivme kaybına işaret edebileceğini öne sürerek diğer yerlerde dolar yükselmeye çalıştı.

Gösterge 10 yıllık Hazine getirisi Temmuz ortasından bu yana yaklaşık 100 baz puan arttı ve dolar endeksi aynı dönemde %7 arttı.

Westpac analisti Imre Speizer, "Gerçekten iyi bir performans sergiledi ve biraz durakladı" dedi. "Belki de rallinin bu aşamasının sınırlarına ulaşıyor ve biraz düzeltilmesi gerekiyor."

Euro gecede yüzde 0,1 değer kazanarak Asya'da 1,0574 dolarda sabit kaldı. Sterlin 1,2170 dolarda kaldı.
9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page