top of page

Dolar, üst üste ikinci aylık kayıp yolunda ilerliyor

Dolar, ayın son işlem haftasına daha sağlam bir zeminle başladı ve tacirler, dünya genelinde faiz oranlarındaki yüksek artışların ne kadar yakında sona ereceğine dair sinyal verebilecek bir dizi merkez bankası politika toplantısını bekliyor.

ABD Merkez Bankası politika yapıcılarının, gelecek hafta yapılacak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan daha artırmaları bekleniyor, ancak odak gelecekteki oran patikası için rehberlik olacak.

Son ekonomik veriler ABD büyümesinin yavaşladığına işaret etse de, ekonominin bazı bölümleri direnç göstermeye devam ederken enflasyon yapışkan kalmaya devam ediyor ve tüccarları Temmuz'dan yıl sonuna kadar beklenen faiz indirimlerinin ölçeğini tartışmaya bırakıyor.

ABD doları, Asya ticaretindeki başlıca para birimlerinin çoğuna karşı büyük ölçüde yükseldi; euro ve sterlin sırasıyla %0,07 düşerek 1,0981$'a ve %0,06 düşerek 1,2437$'a ulaştı.

Avustralya Doları % 0,29 düşüşle 0,6674 $'a geriledi.

ABD dolar endeksi %0,13 artışla 101,81'e yükseldi, ancak Mart'ta %2'nin üzerinde düşerek aylık %0,7'den fazla kayıp yaşama yolunda ilerliyordu.

Cuma günü açıklanan veriler, ABD ve euro bölgesi ticari faaliyetinin Nisan ayında hızlanarak büyük ekonomilerde yaklaşmakta olan bir resesyona ilişkin endişeleri azalttığını gösterdi.

National Australia Bank'ta (OTC: NABZY ) döviz stratejisi başkanı Ray Attrill, "Çeşitli PMI'lardan çıkarılacak sonuç, hem Avrupa'da hem de ABD'de hizmet sektörünün oldukça dirençli göründüğüdür" dedi.

Enflasyonla ilgili göstergelerin fiyat baskılarının yatıştığına dair daha fazla kanıt göstermesi gerektiğine dikkat çeken Başkan, "Henüz yılın ikinci yarısında faiz indirimlerine şapka asacak bir şey yok" dedi.

Piyasalar, yine önümüzdeki hafta toplanacak olan Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz oranlarını çeyrek puan artırmasını ve 50bp'lik bir artış ihtimalini bekliyor.

ECB Başkanı Christine Lagarde geçen hafta euro bölgesindeki enflasyonun hala çok yüksek olduğunu ve ECB'nin para politikasının enflasyonu %2 hedefine geri getirmek için "hala biraz yolu olduğunu" söyledi.

Diğer yerlerde, kivi %0,15 düşüşle 0,6130$/

Asya'da, Japonya Merkez Bankası'nın bu haftaki politika toplantısı, yeni BOJ Başkanı Kazuo Ueda'nın başkanlık edeceği ilk toplantı olması nedeniyle ilgi odağında.

Ueda'nın, bu ayın başlarında Haruhiko Kuroda'nın yerini almasının ardından politikada herhangi bir değişikliğin hemen olmayacağına dair piyasalara güvence vererek, BOJ'un mevcut aşırı gevşek politikasını toplantıda sürdürmesi bekleniyor.


OCBC döviz stratejisti Christopher Wong, "YCC (getiri eğrisi kontrolü) rejiminin kaldırılmasını, bu yıl bir aşamada faiz oranının artırılmasını, genişleyen enflasyonist baskıların ve Japonya'daki ücret artışı üzerindeki yukarı yönlü baskının ortasında arıyoruz" dedi.

Yen en son kabaca %0.2 düşüşle ABD doları karşısında 134.41'deydi.


8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page