top of page

Dolar, şahin Fed yorumlarının ortasında dengeleniyor.

Dolar, şahin Fed yorumlarının ortasında dengeleniyor; Avustralya doları faiz artırımı sonrası zor durumda


ABD doları, aralarında Jerome Powell'ın da bulunduğu Fed yetkililerinin gelecekte olası faiz artırımları öneren şahin tutumlarının ardından istikrar işaretleri gösterdi. Bu, istikrarlı politika faiz oranları ve soğuyan ABD işgücü piyasasının tetiklediği bir düşüş döneminin ardından geldi.

7 Kasım Salı günü dolar endeksi , Federal Reserve yetkilileri Kashkari, Goolsbee ve Bowman'ın para politikası sıkılaştırmasının devam edeceğine dair ipuçları vermesinin etkisiyle %+0,33 arttı. Doların gücü EUR/USD'de %-0,21'lik bir düşüşe ve USD/JPY'de %0,23'lük bir artışa yol açtı .

CME FedWatch aracından elde edilen vadeli işlem verileri, Ocak 2024'e kadar başka bir faiz artırımı ihtimalinin %15, Mart 2024'e kadar ise %22 indirim ihtimaline işaret ediyor. Bu arada diğer para birimleri de dolar karşısında dalgalanma sergiledi. İngiliz sterlini, Japon yeni ve Yeni Zelanda doları bu hafta dalgalanmalar yaşarken, euro, euro bölgesindeki zayıf büyüme görünümünden ve Alman sanayi üretimindeki düşüşten zarar görüyor.

Bu arada Avustralya Doları, Avustralya Merkez Bankası'nın (RBA) faiz oranlarını 12 yılın en yüksek seviyesine çıkararak yaklaşık bir aydaki en büyük günlük düşüşünü gerçekleştirmesinin ardından zorluklarla boğuşuyor. Faiz artırımının OCR'yi %4,35'e getirmesine rağmen, Avustralya'nın yavaşlayan ekonomisine ve artan enflasyon risklerine ilişkin endişeler RBA'nın güvercin bir duruş benimsemesine yol açarak gelecekteki faiz artırımlarına ilişkin belirsizlik yarattı.

AUD /USD paritesi, destek bulmadan ve toparlanmadan önce 0,63'e kadar düşüş eğilimi yaşadı ve RBA toplantısı öncesinde 100 SMA direncini vurdu. Ancak bu yükseliş eğilimi 100 SMA'da durdu. AUD/USD, faiz artışına rağmen 0,6420 yakınlarında düşük işlem görmeye devam ediyor.

IMF'nin Çin'e yönelik revize ettiği 2023 ve 2024 GSYİH büyüme tahminleri, Avustralya'nın Çin ile güçlü ticari ilişkisi nedeniyle Avustralya Doları'na destek sağlayabilir.
8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page