top of page

Dolar 10 ayın zirvesi yakınında seyrederken, yen güçlü ABD ekonomik verileri üzerine baskı altında

ABD doları Perşembe günü önemli para birimleri karşısında 10 ayın en yüksek seviyesindeki konumunu korudu. Doların gücü, iyimser ABD ekonomik verileri ve Federal Reserve yetkililerinin geleceğe yönelik açıklamalarıyla desteklendi. Doların diğer majör dövizlere karşı performansını ölçen ABD dolar endeksi, 30 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyesi olan 106,84 ile gece zirvesine ulaştıktan sonra 106,58 civarında seyrediyor .

Minneapolis Federal Rezerv Bankası Başkanı Neel Kashkari ve diğer birçok Fed yetkilisi, Çarşamba günü ABD'de devam eden ekonomik güç nedeniyle daha fazla faiz artırımı olasılığı konusunda piyasaları uyardı. Bu uyarıcı ton, yatırımcıların yavaşlama beklentilerine meydan okuyan son ABD ekonomik verilerindeki şaşırtıcı güçle örtüşüyor .

Capital.com'un kıdemli finansal piyasa analisti Kyle Rodda, "Muhtemelen ekonomik aktivitede yeniden bir ivmelenme görüyoruz" dedi ve ABD'de potansiyel bir resesyona ilişkin daha önceki korkulara değindi. Faaliyetlerdeki bu yeniden canlanma aynı zamanda ABD getirilerini de yukarı itti. yıllık getiriler bir gecede %4,462 ile yeni bir zirveye ulaşarak Ekim 2007'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Özellikle 10 yıllık vadede uzun vadeli ABD Hazine tahvil getirilerindeki değişimlere karşı özellikle hassas olan dolar/yen çifti, yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam etti. Yen en son, Çarşamba günkü 11 ayın en düşük seviyesi olan 149,71'den biraz uzakta 149,48 seviyesinde bulunuyordu ancak yine de piyasalar tarafından Japon yetkililerin müdahalesi için potansiyel bir tetikleyici olarak görülen dolar başına 150 psikolojik seviyesine rahatsız edici derecede yakındı.

Japon para birimi, ABD ham petrol stoklarındaki keskin düşüş ve küresel arzın sıkışıklığına ilişkin endişelerin ardından Çarşamba günü 2023'teki en yüksek seviyesine ulaşan petrol fiyatlarındaki artış nedeniyle daha da baskı altında kaldı .

Diğer döviz haberlerinde euro, Çarşamba gününün en düşük seviyesi olan 1,04880 $'dan 6 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesine gerilerken, İngiliz sterlini 17 Mart'tan bu yana en düşük seviyesinin biraz üzerinde kaldı. Avustralya doları da yüksek ABD kurlarının baskısını hissetti ve yakınlarda seyrediyor. Gece boyunca 0,63320 dolara kadar düştükten sonra dolar karşısında 0,6357 dolara geriledi.

Fed Başkanı Jerome Powell'ın Perşembe günü ilerleyen saatlerde konuşma yapması planlanıyor ve bu konuşma piyasalara ABD para politikasının gelecekteki yolu hakkında daha fazla bilgi sağlayacak. Bugünün ilerleyen saatlerinde açıklanacak Avustralya perakende verileri de inceleme altında olacak4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page