top of page

Dolar 150 seviyesini koruyor, yuan Çin'in faiz indirimini umursamadı

Yatırımcıların ülkenin resesyonda olması nedeniyle Japonya'daki aşırı düşük faiz döneminin yakın zamanda sona ereceğinden daha az emin olmasıyla dolar Salı günü yükselerek altıncı günde 150 yen üzerinde işlem gördü. Çin'in temel borçlanma faiz oranında indirime gidildi.

Japonya maliye bakanı Shunichi Suzuki Salı günü yaptığı açıklamada, yetkililerin daha önce kullandığı ifadeyle "döviz hareketlerini yüksek bir aciliyet duygusuyla yakından izlediklerini" söyledi ve yen döviz kurunun bir dizi faktör tarafından belirlendiğini belirtti.

Yen, 13 Şubat'ta dolar karşısında 150 seviyesini geçerek yalnızca 2024'te %7 değer kaybetti. Geçmişte traderlar, Japonya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı için 150'yi bir çizgi olarak görüyorlardı. 2022 sonlarında olduğu gibi müdahaleyi tetikleyebilecek finansman.

Bu seferki hareket daha kademeli oldu, oynaklık ılımlıydı, bu da Japon yetkililerin ya da döviz tüccarlarının hemen tedirgin olmadıklarını gösteriyor.

"Sanırım (para otoriteleri) bir sonraki Bank of Japan toplantısına giderken çok ince bir çizgide yürümek zorundalar çünkü oranları artıracaklarına dair beklentiler var ve sonra yene ne olacak?" XTB araştırma direktörü Kathleen Brooks şunları söyledi.

2023 yılının büyük bölümünde piyasa, BOJ'un faiz oranlarını sıfırın altında tutma politikasına son vermesine umut bağladı, bu da yen'in altında bir taban oluşturdu. Ancak Japonya'nın resesyonda olması ve enflasyona göre düzeltilmiş ücretlerin azalmasıyla birlikte para birimi büyük ölçüde değer kaybetti.

"Belki de (sıfır faiz) yolun sonuna geliyorlar ve belki de döviz piyasasına müdahale etmemeleri, bunu faiz oranlarını normalleştirerek organik olarak yapacaklarının bir işareti. FX piyasanızı yönetmenin çok daha geleneksel ve işlevsel bir yolu" dedi.

Dolar 150'nin üzerinde işlem görse bile, opsiyon piyasası son birkaç günde yatırımcılar arasında dolar satın almak yerine ABD para birimini yen karşısında satma opsiyonlarına yönelik tercihin arttığını gösteriyor.

Bununla birlikte, dolar en son %0,1 artışla 150,305 seviyesindeydi ve şimdilik, geçen hafta beklenenden yüksek gelen ABD üretici fiyatları ve tüketici fiyatları verilerinin ardından ABD Merkez Bankası'nın hızlı faiz indirimi yapacağına dair azalan beklentilerle desteklenmeli.

Öte yandan, geçen yılın son çeyreğinde beklenmedik bir şekilde resesyona giren Japonya ekonomisi, yatırımcıların BOJ'un kısa vadede sıfır faizden çıkış ihtimalini yeniden düşünmesine neden oldu.

National Australia Bank kıdemli döviz stratejisti Rodrigo Catril, "Şu anda Japonya'dan gelen veriler bize BOJ'un negatif faiz oranlarından uzaklaşmaya başlamak için görmek isteyeceği kadar pembe olmadığını gösteriyor" dedi. (OTC: NABZY )

Bu arada Çin, ipotekli konut kredilerine ilişkin gösterge referans oranını düşürdü. Düşüş, kredi talebini canlandırma ve emlak piyasasını canlandırma yönündeki diğer çabaların üzerine geldi, ancak yatırımcıların kırılgan güveni desteklemek için daha fazla politika desteğine ihtiyaç olduğunu söylemesiyle yuan üç ayın en düşük seviyesine yakın bir seviyede kaldı.

Offshore piyasasında yuan gün içinde çok az değişiklik göstererek dolar başına 7,2065 seviyesinde gerçekleşti.

Euro gün içinde 1,0787$ seviyesinde sabit kalırken, sterlin %0,1 artışla 1,2604$ seviyesinde gerçekleşti.


ABD para biriminin diğer altı para birimine karşı performansını izleyen dolar endeksi %0,1 düşüşle 104,22'ye geriledi .

Kripto para birimlerinde, Bitcoin en son %0,6 düşüşle 51.560 dolardaydı ancak Şubat ayında şu ana kadar hala %22 yükselişte.
17 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page