top of page

Dolar 3-1/2 ayın en düşük seviyesinden yükseliyor; oran kesintisi bahisleri bozulmadan

Dolar, ABD ekonomisinin üçüncü çeyrekte başlangıçta bildirilenden daha hızlı büyüdüğünü gösteren verilerin yatırımcıların dört gün süren kayıpların ardından pozisyonlarını konsolide etmelerine yardımcı olmasının ardından Çarşamba günü üç ayın en düşük seviyelerinden tırmandı.

Dolar, euro ve altı önemli para biriminden oluşan endeks karşısında yükseldi, ancak Federal Reserve'ün 2024 yılının ilk yarısında faiz oranlarını düşüreceği beklentilerinin artmasıyla Kasım 2022'den bu yana en büyük aylık düşüşünü kaydetme yolunda kalmayı sürdürdü.

Boston'daki Amundi ABD'nin sabit gelir ve döviz stratejisi direktörü Paresh Upadhyaya, "Doların son birkaç haftada ne kadar keskin bir şekilde satıldığı göz önüne alındığında, bir miktar kar elde edildiğini görmemiz doğal" dedi.

Ancak piyasalar, Fed Başkanı Jerome Powell'ın Salı günü Fed Başkanı Christopher Waller'ın önümüzdeki aylarda olası bir faiz indirimine işaret eden yorumlarına izin verip vermeyeceğini görmeyi bekliyor. Bu açıklamalar ABD tahvil getirilerinin ve doların düşmesine neden oldu.

Upapdhyaya, Cuma günü yaptığı açıklamada, "Fed, piyasaların onun yorumlarını yanlış yorumladığına inanırsa veya mali koşulların gevşemesinden rahatsızlık duyarsa, Powell'ın rekoru düzeltmesi için bir fırsat var" dedi.

Powell'ın Cuma günü Atlanta'daki Spelman College'da şömine başı sohbetine katılması planlanıyor.

Dolar, ABD gayri safi yurt içi hasılasının son çeyrekte yıllık bazda %5,2 oranında arttığı ve daha önce bildirilen %4,9 oranından daha hızlı arttığı haberi üzerine yükseldi. ABD Ticaret Bakanlığı, üçüncü çeyrek GSYH'ye ilişkin ikinci tahmininde bunun 2021'in dördüncü çeyreğinden bu yana en hızlı genişleme olduğunu söyledi.

Reuters anketine katılan ekonomistler GSYİH büyümesinin %5,0'a revize edilmesini bekliyorlardı.

Londra'daki Wells Fargo makro stratejisti Erik F. Nelson, "GSYİH verileri dolara biraz yardımcı oldu. Yatırımlar biraz daha güçlüydü ve bu döngüsel bir bileşen" dedi.

CME Group'un (NASDAQ: CME) FedWatch aracı, GSYİH verilerinin ardından vadeli kontratların Mart ayından itibaren faiz indirimi ihtimalini neredeyse %50'ye çıkardığını gösterdi. Salı günü bu oran neredeyse % 35'ti .

Öğleden sonraki işlemlerde ABD para biriminin diğer altı para birimine karşı takibini yapan dolar endeksi %0,22 artışla 102,84'e yükseldi ve bir haftanın en büyük günlük kazancını kaydetti. Asya'da dolar erken saatlerde 102,46 ile Ağustos başından bu yana en düşük seviyesini gördü.

Euro, Almanya'dan gelen fiyat artışının Ekim ayındaki %3'ten Kasım ayında yıllık %2,3'e yavaşladığını gösteren enflasyon verilerinin baskısıyla dolar karşısında %0,17 düşerek 1,0973 dolara geriledi. İspanya'da enflasyon da keskin bir şekilde yavaşladı.

Euro bölgesi genelindeki enflasyon rakamı Perşembe günü, Fed'in ABD enflasyonu için tercih ettiği ölçü olan kişisel tüketim harcamaları endeksi veya PCE açıklanmadan önce açıklanacak.

Upadhyaya, ekonomik yavaşlamanın derecesinin yavaşlayan fiyatların hızından önce gelmesi nedeniyle piyasanın enflasyona yönelik sabitlenmesinin muhtemelen istihdam verilerine kayacağını söyledi.

"Şimdi işgücü piyasası ana odak noktası olacak çünkü Fed'in duraklamadan kesintiye doğru dönmesine yol açabilecek istatistik budur" dedi.

Yeni Zelanda Merkez Bankası'nın faiz oranlarını sabit tutması ancak politikanın daha da sıkılaştırılması gerekebileceği konusunda uyarmasının ardından Yeni Zelanda doları en son %0,24 artışla 0,6151 dolara yükseldi. Para birimi seans başında %1'den fazla artışla dört ayın en yüksek seviyesi olan 0,6208 dolara ulaşmıştı.

ABD tahvil getirilerine özellikle duyarlı olan Japon yeni, gün içinde hafifçe yükseldi ve dolar, iki aydan fazla bir sürenin en düşük seviyesi olan 146,68 yene düştükten sonra %0,09 düşüşle 147,30 seviyesinde gerçekleşti.

Çin'in kara yuanı yurt içi seansı dolar başına 7,1246 ile 16 Haziran'dan bu yana en güçlü kapanış fiyatıyla tamamladı. Dolar en son 7,1245'e geriledi.14 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page