top of page

Dolar, ABD banka sonuçlarıyla kazançlarını koruyor, kivi, TÜFE verileriyle geriliyor

ABD doları, güçlü ABD bankacılık sonuçlarının Federal Rezerv'in para politikasını bir süre daha sıkı tutacağına dair beklentileri güçlendirmesinin ve Yeni Zelanda dolarının beklenenden soğuk gelen enflasyon verilerinin ardından Perşembe günü kazançlarını korudu.

Akranları karşısında onu takip eden dolar endeksi, Çarşamba günü %0.27 yükseldikten sonra 101.96'da çok az değişiklik gösterdi . Kivi , 16 Mart'tan bu yana en düşük seviyeye dokunduktan sonra %0,7 düşerek 0,6154 dolara indi.

Çarşamba günü bir ay içinde ilk kez dolar karşısında 135'in üzerinde işlem gören Japon yeni %0,1 düşerek 134,82'ye geldi.

Morgan Stanley (NYSE: MS ) Çarşamba günü beklentileri aşan ilk çeyrek karı bildirdi ve Silikon Vadisi Bankası ile Signature Bank'ın (OTC: SBNY ) geçen aykibaşarısızlığının ardından genişleyen bir krize dair korkuları yatıştıran önde gelen ABD'li borç verenlerden gelen olumlu sonuçlara katkıda bulundu..

Bank of Singapore döviz stratejisti Sim Moh Siong, "Bankacılık sonuçları, ABD banka fonlama durumunun istikrara kavuştuğunu göstermeye devam ediyor" dedi. "Yani bu, dolara yardımcı oluyor, artı Fed'in biraz şahin konuşması gerçeği, piyasa fiyatları bu yıl için bir Fed indirimi boyutundan başlatıyor."

"Beklenenden daha sıcak çıkan Birleşik Krallık TÜFE'niz var, aynı zamanda beklenenden daha düşük çıkan Yeni Zelanda TÜFE'niz var, bu da sterlin ve kiviyi yönlendiriyor" diye ekledi.

Reuters anketindeki ekonomistlere göre, ABD merkez bankası Mayıs ayında 25 baz puanlık son bir faiz artışı sağlayacak ve ardından 2023'ün geri kalanında faiz oranlarını sabit tutacak.

New York Fed Başkanı John Williams, enflasyonun hala sorunlu seviyelerde olduğunu ve ABD merkez bankasının enflasyonu düşürmek için harekete geçeceğini söyledi.

Yeni Zelanda'nın ilk çeyrek için tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Perşembe günü beklentilerin altında geldi, ancak tarihi yüksek seviyelere yakın kaldı. Bunu, İngiltere'de Mayıs ayında İngiltere Merkez Bankası'nın oran artırımına yönelik bahisleri artıran, beklenenden daha sıcak olan TÜFE rakamları takip etti.

Sterlin, Çarşamba günü kazançlarının izini sürerek %0,17 düşüşle 1,243 dolardan işlem gördü.


Avustralya doları %0.17 düşüşle 0.6703$ oldu. Avustralya Merkez Bankası'nın (RBA) Perşembe günü yayınladığı bir inceleme, daha odaklı bir politika yetkisi de dahil olmak üzere bir dizi reformun ana hatlarını çizdi.

Bank of Singapore'dan Sim, tacirlerin Cuma günü ABD imalat verilerinden, Japonya Merkez Bankası'nın gelecek haftaki toplantısından ve Fed'in önümüzdeki ayın başlarındaki Açık Piyasa Komitesi'nden (FOMC) daha fazla ipucu beklediklerini söyledi.11 görüntüleme0 yorum
bottom of page