top of page

Dolar, ABD dayanıklı malları ve konut verileri öncesinde sağlam tutunuyor

ABD doları, Salı günü Rusya'daki gerilimin artması ve tacirlerin daha fazla faiz artışının zamanlamasını belirleyebilecek ABD verilerini beklemesiyle majör para birimleri karşısında zeminini korudu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Pazartesi günü yaptığı açıklamada, doları ruble karşısında 15 ayın en yüksek seviyesine çıkaran bir kriz olan kan dökülmesini önlemek için durdurulmuş bir isyanın devam etmesine izin verdiğini söyledi.

Dolar endeksi, Pazartesi günü %0.46'lık kazancını azaltarak %0.13 düşerek 102.600'e geriledi.

Ruble, bir önceki seansta Mart 2022'den bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra dolar karşısında %0,30 zayıflayarak dolar başına 84,65'e geriledi.

Uluslararası İşlerden Sorumlu Maliye Bakan Yardımcısı Masato Kanda'nın Japonya'nın aşırı kur hareketine olası tepkilerde herhangi bir seçeneği dışlamadığını söylemesinin ardından dolar yen karşısında daha yumuşaktı. Japonya, geçen yıl zayıflayarak dolar başına 145 seviyesini geçtiğinde yeni yükseltmek için müdahale etti.

Yen, dolar karşısında 143.49'a karşı %0.01 güçlendi.

Bu haftaki ABD verileri arasında yeni dayanıklı mal siparişleri, konut rakamları ve The Conference Board ve Michigan Üniversitesi'nden tüketici anketleri yer alıyor.

Piyasa katılımcıları, Federal Rezerv'in fon hedef oranını Temmuz ayında 25 baz puan artırmasını bekliyor, ancak bunun ötesindeki yol daha belirsiz.

Mizuho Securities baş döviz stratejisti Masafumi Yamamoto, "Karışık olacağını düşündüğüm birçok ABD göstergemiz olacak, bu nedenle en azından bugün güçlü bir ivme olmayacak" dedi.

Yamamoto, "Piyasada iki faiz artırımı daha tam olarak fiyatlanmadı. ABD ekonomik verileri güçlü tarafta çıkarsa, o zaman iki faiz artırımının daha fazla fiyatlandırılması doları yukarı itecektir" dedi.

Euro, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde'nin Portekiz'in Sintra kentinde düzenlenen Merkez Bankacılığı konulu ECB Forumu'nda yapacağı açıklamalar öncesinde %0,15 artışla 1,092$'a yükseldi.

Sterlin en son, gün için %0.17 artışla 1.2734$'da işlem görüyordu.


Asya'da dolar, Çin'in Pazartesi günü tatilden dönmesiyle yatırımcıların potansiyel olarak daha fazla destek önlemine hazırlanmalarıyla 7 ayın en yüksek seviyesini gördükten sonra offshore Çin yuanı karşısında %0,37 düşerek 7,2174 dolara geriledi.

Çin merkez bankası, Salı günü üst üste ikinci gün için günlük yuan sabitlemesini piyasa beklentilerinden daha güçlü belirledi ve kaynaklar, kamu bankalarının offshore spot döviz piyasasında dolar sattığını ve yetkililerin yuana karşı daha az toleranslı olmaya başladığı spekülasyonlarını destekledi. zayıflık12 görüntüleme0 yorum

댓글


bottom of page