top of page

Dolar, ABD'de işsizlik başvurularının Fed'in faiz indirimi iddialarını artırmasıyla sakin seyrediyor

Dolar, ABD'de işsizlik maaşı başvurularının geçen hafta beklenenden fazla artmasının ardından Perşembe günü dalgalı bir seyir izledi; bu durum, yumuşak bir iniş gerçekleştirmeye çalışan Federal Reserve'ün 2024 başlarında faiz oranlarını düşürmesine yol açabilecek iş gücü piyasasının soğuduğunu gösteriyor.

ABD para biriminin altı para birimine karşı ölçüsü olan dolar endeksi , yavaşlayan ABD ekonomisinin piyasada Fed'in faiz artırmayı bitirdiği algısına yol açmasıyla %0,08 yükseldi.

Buna karşılık euro, Salı günü %1,69 artışla Kasım 2022'den bu yana en büyük tek günlük yüzdesel kazancının ardından %0,02 güçlenerek 1,0848 dolara yükseldi.

Çalışma Bakanlığı, devlet işsizlik maaşı başvurularının 11 Kasım'da sona eren haftada 13.000 artışla mevsimsellikten arındırılmış 231.000'e yükseldiğini söyledi. Reuters anketine katılan ekonomistler son hafta için 220.000 iddia öngörüyorlardı.

Dolar, tüketici fiyatlarına ilişkin verilerin beklenenden zayıf gelmesi ve birçok kişi için enflasyonun hızla Fed'in %2 hedefine doğru yavaşlayacağı beklentisini artırmasının ardından Salı günü geriledi ve bir yıl içindeki en büyük tek günlük düşüşünü kaydetti.

Dolar Perşembe günü, piyasanın Fed'in hala ekonomik büyümeyi kısıtlayan %5,25-%5,5 gecelik borç verme faiz oranını ne zaman düşürebileceğine dair belirsizlikle boğuşmasıyla bir miktar toparlandı.

New York'taki UBS döviz stratejisti Vassili Serebriakov, "Uzun süredir Fed'in piyasanın fiyatladığından daha hızlı bir gevşeme yapmasını bekliyoruz" dedi ve UBS ekonomistlerinin yıl sonuna kadar olası bir faiz indirimi öngördüğünü ekledi. 2024 yılının ilk çeyreği.

"Ancak doların çok hızlı zayıflamamasının hâlâ birkaç nedeni var; bunlardan en önemlisi ABD dışındaki büyüme tablosunun hâlâ oldukça zayıf olması" dedi.

CME Group'un (NASDAQ: CME ) FedWatch Aracına göre, vadeli işlemler artık Mart ayına kadar ilk indirim için 3'te 1 olasılığını fiyatlandırırken, yatırımcılar oranların daha da yükselmeyeceğine inanıyor.

Toronto'daki Corpay baş piyasa stratejisti Karl Schamotta, piyasalar Fed'in 2024'te hızlı bir faiz indirimine yönelmesini beklerken, tarihsel olarak bunun gerçekleşmesi için ekonomiye büyük bir darbe gelmesi gerektiğini söyledi.

"Buradaki zorluk, yumuşak iniş görüşünü 2024'teki hızlı ve önemli faiz indirimleriyle nasıl uzlaştıracağımızdır?" dedi. "Benim görüşüme göre bu noktada piyasalar çok hızlı hareket ediyor... ve bunun sonucunda ABD doları 2024'ün başlarında beklentilere göre daha iyi performans gösterebilir."

Deutsche Bank stratejisti Jim Reid Perşembe günü, bankasının ekonomistlerinin son iki yılda yaptığı araştırmadan alıntı yaparak bunun, piyasaların Fed'in faiz indirimlerine hızlı geçişini fiyatladığı yedinci olay olduğunu gösterdi. Önceki altıda bu beklentiler tamamen ortadan kalktı.

Reid, "Bir noktada güvercin gibi bir dönüş olacak ve bu ona diğerlerinden daha yakın olabilir, ancak bu kuyuya iki yıl içinde yedi kez gittiğimiz için dikkatli olun" dedi.

Diğer majör para birimleri arasında Japon yeni %0,47 oranında değer kazanarak dolar başına 150,66 oldu. Hafta başında yen bir yılın en düşük seviyesi olan 151,92'ye geriledi.

Serebriakov, "Dolar-yen açısından bakıldığında, piyasanın hala kısa vadede düşüşü satın alma eğilimi var çünkü volatilite çok yüksek değil ve şu ana kadar müdahale gerçekleşmedi" dedi.

Sterlin en son, gün için %0,10 kayıpla 1,2406 dolardan işlem görüyordu.


Diğer yandan Avustralya Doları %0,6 düşüşle 0,6465 Dolara, Yeni Zelanda Doları ise %0,85 düşüşle 0,5974 Dolara geriledi.

Avustralya para birimi istihdamdaki güçlü toparlanmadan destek alamadı; tüccarlar, işsizlik oranının aslında daha da yükseldiğini belirtirken, kazançların çoğunlukla yarı zamanlı işgücünde olduğu gerçeğine odaklandı.7 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page