top of page

Dolar ABD enflasyon verileri ve Fed toplantısı öncesinde yükseldi; ağır yuan

Dolar, Pazartesi günü ABD enflasyonu ve Fed'in bu yılki son politika toplantısına ilişkin verilerin haftanın gidişatını belirlemesiyle yükselişle başladı. Çin'de artan deflasyonist baskı ise yuan üzerinde baskı yarattı.

Japonya Merkez Bankası'nın ultra düşük faiz oranları politikasının sona yaklaşabileceği yönündeki bahislerin artmasıyla, dolar 145 yen'in üzerine çıktı ve en son 145.62 yen alarak geçen hafta Japon parası karşısında yaşadığı sert düşüşün bir kısmını tersine çevirdi.

Sterlin %0,04 düşüşle 1,25425 dolara geriledi ve Cuma gününün iki haftanın en düşük seviyesi olan 1,2504 dolara yakın bir yerde kaldı.

Cuma günkü veriler, ABD'de istihdam artışının Kasım ayında hızlandığını, işsizlik oranının ise %3,7'ye düştüğünü gösterdi; bu da dünyanın en büyük ekonomisinde işgücü piyasasının dayanıklılığının altını çiziyor ve Fed'in gelecek yılın başlarından itibaren yakın faiz indirimi beklentilerine meydan okuyor.

Commonwealth Bank of Australia (OTC: CMWAY ) (CBA) uluslararası ve sürdürülebilir ekonomi başkanı Joseph Capurso, "Bunlar iyi bir rakam dizisiydi" dedi .

"Ücretler muhtemelen Fed'in rahat edemeyeceği kadar sıcaktı ve işsizlik oranı düştü; bu gerçekten büyük bir sürprizdi."

Rakamlar traderların Fed'in faiz indirimine ne kadar sürede başlayabileceğine dair beklentilerini geri çekmelerine neden olurken, pek çok kişi artık Mart yerine Mayıs ayına yöneliyor.

Euro %0,07 artışla 1,0768 dolara yükseldi ancak Cuma günkü üç haftadan uzun süredir görülen en düşük seviye olan 1,07235 Dolar'dan çok da uzak değildi. Dolar endeksi ise %0,07 artışla 104,03'e yükseldi.

Endeks geçen hafta %0,7'den fazla kazanç elde ederek üç haftalık kaybı tersine çevirdi.

Şimdi odak noktası, tüketici fiyatlarının yıllık bazda gevşemeye devam edeceği yönünde beklentilerin olduğu Salı günü açıklanacak ABD enflasyon verilerine ve ardından Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) iki günlük toplantının ardından Çarşamba günü açıklanacak politika kararına çevrildi.

CBA'dan Capurso, "Bu hafta ABD doları üzerindeki en büyük etki FOMC toplantısı, özellikle de Başkan (Jerome) Powell'ın basın toplantısındaki yorumları olacak" dedi.

"Eğer o (şahin) ise, bence piyasalar muhtemelen onu görmezden gelecektir ve ABD doları sabit kalacaktır. Ancak eğer o güvercin bir tutum sergiliyorsa, o zaman ABD doları ve tahvil getirilerinin düşeceğini düşünüyorum, dolayısıyla bu asimetrik bir tepkidir."

ÇİN MÜCADELE EDİYOR

Asya'da hafta sonu açıklanan veriler, Çin'de tüketici fiyatlarının Kasım ayında son üç yılın en hızlı temposunda düştüğünü gösterirken, fabrika kapısı deflasyonunun derinleştiğini gösterdi; bu durum, zayıf iç talebin ülkenin ekonomik toparlanmasına ilişkin şüphe yaratması nedeniyle artan deflasyonist baskıya işaret ediyor.

Yuan Pazartesi günü hem onshore hem de offshore piyasalarda üç haftanın en düşük seviyesine geriledi ve sonuncusu dolar başına 7,1833 seviyesindeydi.

Başkan Alvin Tan, "Çin'in manşet enflasyonundaki asıl engelin gıda fiyatları olduğunu belirtmek önemli. Bununla birlikte, ekonomide güçlü bir canlanmanın olmaması, zayıf enflasyonun devam edeceğini ve gerçekten daha fazla politika desteğine ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor" dedi. RBC Capital Markets'ta Asya FX stratejisinin analizi.


Çin'den gelen son rakamlar, büyümeyi desteklemek için daha fazla politika desteği çağrılarını canlı tutan son karışık ticaret verilerine ve imalat araştırmalarına katkıda bulunuyor.

Genellikle yuan için likit bir vekil olarak kullanılan Avustralya doları %0,17 düşüşle 0,6566 dolara gerilerken, Yeni Zelanda doları %0,1 düşüşle 0,6115 dolara geriledi.
2 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page