top of page

Dolar, ABD enflasyon verilerinin beklenmesiyle sakin seyrediyor, yen kazançlarını geri çekiyor.

Dolar, Çarşamba gününün ilerleyen saatlerinde yayınlanacak önemli ABD enflasyon raporu öncesinde genel olarak yatay seyrediyor, ancak yatırımcıların Japonya'nın baş merkez bankacısının negatif faiz oranı politikasından olası erken çıkışa ilişkin yorumlarını sindirmesiyle yen karşısında yükseldi.

ABD para birimi yen karşısında %0,2 civarında değer kazanarak 147,39'a yükseldi. Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Kazuo Ueda'nın hafta sonu yaptığı açıklamaların ardından Pazartesi günü yapılan iki ay içindeki en büyük bir günlük yüzdesel artışını şimdi kesin bir şekilde geri aldı.

RBC Capital Markets Asya FX stratejisi başkanı Alvin Tan, yatırımcıların Ueda'nın yorumlarını daha dikkatli değerlendirmek için daha fazla zamanları olduğunu söyledi.

"Bizim aklımıza gelen açıklama oldukça şartlı bir açıklamaydı, (Ueda) hiçbir şey vaat etmedi" dedi.

Etkili iktidar partisi milletvekili Hiroshige Seko da Salı günü Ueda'nın yen ve tahvil getirilerini yukarı çeken yorumlarının ardından aşırı gevşek para politikası tercihinin sinyalini verdi.

Yen, özellikle Federal Rezerv'in Mart 2022'de agresif faiz artırım döngüsüne başlamasından bu yana, BOJ'un küresel merkez bankaları arasında güvercin bir aykırı değer olarak kalması nedeniyle, dolar karşısında amansız bir baskı altında.

Çarşamba günü erken saatlerde açıklanan veriler, Japonya'nın yıllık toptan enflasyonunun Ağustos ayında art arda sekizinci ayda da yavaşladığını ancak %3,2 seviyesinde merkez bankasının %2 hedefinin üzerinde kaldığını gösterdi.

Daha genel anlamda dolar gücünü korudu, ancak tüccarlar Çarşamba gününün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ABD enflasyon okumasını beklerken hareketler zayıf kaldı.

Sterlin %0,05 kayıpla 1,2489 dolara gerilerken, Avustralya doları %0,03 düşüşle 0,6408 dolara geriledi.

Doların rakipler karşısındaki performansını ölçen ABD doları endeksi , Pazartesi günü bir haftanın en düşük seviyesine geriledikten ve iki aydaki en büyük günlük düşüşünü kaydetmesinin ardından 104,61 seviyesinde sabit kaldı.

Analistler bu düşüşü, yakın zamanda gelen güçlü ABD ekonomik verilerinin ardından uzun dolar pozisyonlarındaki gevşemeye bağladı.

Çarşamba günkü Ağustos ayı ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verileri, Federal Reserve yetkililerinin faiz oranı politikasına karar vermek için toplanmasından sadece bir hafta önce geldi. Manşet TÜFE'nin bir ay önceki %0,2'ye kıyasla %0,6, yıllık bazda ise %3,6 oranında artması bekleniyor.

CME'nin FedWatch Tool'una göre merkez bankasının gelecek haftaki toplantıda faiz oranlarını sabit tutması büyük ölçüde beklenirken, Fed'in Kasım ayındaki bir sonraki hamlesi daha belirsiz olmaya devam ediyor.

CMC Markets (LON: CMCX ) piyasa analisti Tina Teng, "Fed'in bu yıl başka bir zamanda faiz oranlarını artırma şansının olduğunu düşünüyorum" dedi .

Diğer yerlerde euro 1,0753 dolarda sabit kaldı. Piyasalar, para politikası kararı öncesinde Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz artırımına devam edeceği yönündeki bahislerini artırırken, önceki seansta bir haftanın en yüksek seviyesi olan 1,0777 dolara ulaştı.

Reuters'a konuşan bir kaynak, ECB'nin 20 ülkeden oluşan euro bölgesinde enflasyonun gelecek yıl %3'ün üzerinde kalmasını beklediğini ve bunun da Perşembe günü art arda onuncu faiz artırımına gidilebileceği ihtimalini güçlendirdiğini söyledi.


Rabobank'taki analistler bir notta, "Son aylarda Avrupa enflasyonu, özellikle çekirdek enflasyon, beklenenden daha yavaş düştü. Bu, ECB'ye ciddi baş ağrısı yaşattı." dedi.

"Yüksek enflasyon oranı bir faiz artırımı daha gerektiriyor ancak ekonomik göstergeler... resesyonun yakın olduğuna işaret ediyor."
3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page