top of page

Dolar, ABD faiz oranı beklentileri üzerine yen karşısında 6 ayın zirvesine yükseldi

Dolar, ABD faiz oranlarının daha uzun süre daha yüksek kalacağına dair beklentilerin artması ve borç tavanı çıkmazının risk duyarlılığını kırılgan tutmasıyla Salı günü yen karşısında altı ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Pazartesi günü konuşan bir dizi Federal Rezerv ağır sikletinden bazıları, merkez bankasının para politikasını sıkılaştırmak için daha yapacak çok şeyi olduğunu ima etti.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, enflasyonun Fed'in %2 hedefine dönmesi için ABD faiz oranlarının "%6'nın kuzeyine" gitmesi gerekebileceğini söylerken, St. Louis Fed Başkanı James Bullard merkez bankasının hala yarı yarıya daha artırması gerekebileceğini söyledi. bu yıl nokta.

Asya ticaretinde Amerikan doları, Japon yeni karşısında yaklaşık altı ayın zirvesi olan 138.88'e yükseldi ve bu, hâlâ şahin bir Fed ile aşırı güvercin bir Japonya Bankası arasındaki keskin karşıtlığı yansıtıyor. Dolar en son %0.11 düşüşle 138.44 yen oldu.

CMC Markets piyasa analisti Tina Teng, "Piyasalar, Fed tarafından daha uzun süre için daha yüksek oranları fiyatlıyor" dedi. "ABD enflasyonu hala hedefin çok üzerinde ... ve yakın vadede ekonomi dirençli.

"Fed'in yakın zamanda faiz oranlarını düşürmeye başlayacağını düşünmüyorum."

Para piyasaları, Fed'in önümüzdeki ay 25 baz puanlık bir artış daha gerçekleştirmesi ihtimalini kabaca %20 olarak fiyatlıyor ve Aralık ayına kadar oranların %4,7'nin üzerinde kalmasıyla birlikte, bu yılın ilerleyen dönemlerinde Fed faiz indirimi beklentilerini azalttı.

Benzer şekilde dolar offshore yuan'ı son beş ayın en düşük seviyesi yakınında tuttu ve en son 7.0586'yı aldı.

Çin Pazartesi günü, zayıflayan yuan ve ABD ile genişleyen getiri farkları, ülkenin COVID sonrası ekonomik toparlanmasını desteklemek için herhangi bir önemli parasal gevşeme kapsamını sınırladığından, gösterge borç verme oranlarını değiştirmedi.

Euro %0,05 düşüşle 1,0808$'a geriledi ve daha güçlü bir dolar karşısında şimdiye kadar ayda yaklaşık %2 düşerek iki aydır art arda elde ettiği kazanımları tersine çevirdi.

Sterlin büyük ölçüde değişmeden 1,2436 dolarda kaldı.

Euro bölgesi, Birleşik Krallık ve ABD'deki flaş PMI rakamları, Japonya'nın günün erken saatlerinde açıklayacağı PMI verilerinin ardından Salı günü açıklanacak.

Japonya'nın imalat faaliyeti, Mayıs ayında yedi ay içinde ilk kez genişlerken, hizmet sektörü, COVID sonrası toparlanmanın iş koşullarını desteklemesiyle rekor büyüme kaydetti.

'X-DATE' DOKULUYOR

Yatırımcıların kafasında ayrıca, risk duyarlılığını sınırlayan ve güvenli liman ABD dolarını destekleyen ABD'de yaklaşan borç tavanı son tarihine ilişkin endişeler vardı.

Başkan Joe Biden ve Meclis Başkanı Kevin McCarthy, ABD hükümetinin 31,4 trilyon dolarlık borç tavanının nasıl yükseltileceği konusunda bir anlaşmaya varmadan Pazartesi günü görüşmeleri sonlandırdı ve olası bir temerrüde sadece 10 gün kala görüşmeye devam edecekler.

Wells Fargo'daki (NYSE: WFC ) ekonomistler, "Borç tavanı draması son haftalarda hararetli bir seviyeye ulaştı" dedi . "Kriz zamanına girerken, milletvekilleri arasındaki politika anlaşmazlıkları geniş görünüyor."

Kısa vadeli ABD Hazine getirileri, piyasadaki gerginliği yansıtarak sıçradı ve son bir aylık Hazine bonosunun getirisi %5,7580'de 10 baz puandan fazla arttı. Tahvil fiyatları düştüğünde verim yükselir.

İki aylık Hazine bonosunun getirisi yaklaşık üç haftanın en yüksek seviyesi olan %5.4690'a yükseldi.


Bir sepet para birimi karşısında ABD doları 103.25'te sabitlendi ve geçen hafta kabaca iki ayın en yüksek seviyesinden çok uzak değil.

Avustralya Doları %0,02 düşüşle 0,6651 Dolara yükselirken, kivi %0,02 artışla 0,62865 Dolara yükseldi.


7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page