top of page

Dolar, ABD tüketici fiyatlarının beklenenden fazla artmasının ardından değer kazandı

ABD tüketici fiyatlarının Eylül ayında beklenenden fazla artmasının ardından dolar Perşembe günü keskin bir yükseliş yaşadı; bu artış, Fed'in faiz oranlarını bir süre daha yüksek tutacağı ihtimalini artıran yüksek kira maliyetleriyle desteklendi.

Çalışma Bakanlığı'nın Perşembe günkü raporu, değişken gıda ve enerji bileşenleri hariç olmak üzere geçen ay tüketici fiyatlarındaki yıllık artışın son iki yılın en düşük seviyesinde olduğunu gösterdi, ancak kira maliyetlerindeki sürpriz artış piyasalara yayıldı.

Birçoğu kira maliyetlerindeki artışa omuz silkerken, diğerleri Fed'in enflasyonu %2 hedefine düşürme misyonunun tam anlamıyla gerçekleşmediği sonucuna vardı.

Kanada Oakville'deki BMO Capital Markets baş ekonomisti Douglas Porter, "Bu, Fed enflasyonun belini gerçekten kırana kadar faiz oranlarının uzun bir süre oldukça yüksek kalacağı yönündeki son söylemi akla getiriyor" dedi.

"Enflasyonu %2'ye geri döndürmek kolay olmayacak."

Tüketici fiyat endeksi geçen ay %0,4 arttı; artışın yarısından fazlasını barınma maliyetindeki %0,6 artış oluşturdu.

ABD para biriminin diğer altı para birimine karşı ölçüsü olan dolar endeksi , %0,85 artışla 15 Mart'tan bu yana en büyük tek günlük kazancını gerçekleştirerek 106,550'ye yükseldi. Dolar, sterlin, Avustralya ve Yeni Zelanda doları karşısında %1'den fazla yükseldi.

Toronto'daki CIBC Capital Markets'ın Kuzey Amerika döviz stratejisi başkanı Bipan Rai, Fed'in büyük ihtimalle Aralık ayında bir kez daha faiz artırma yolunda olduğunu söyledi.

Euro %0,85 düşüşle 1,0527 dolara gerilerken, yen 150 sınırını aşmaya yaklaştı; bu, Japon yetkililerin para biriminin daha da zayıflamasını durdurmak için müdahale edebileceği bir seviye olarak görülüyor. En son %0,43 düşüşle dolar başına 149,81 seviyesindeydi.

Ev sahiplerinin kira için ödeyeceği veya mülklerini kiralamaktan kazanacağı tutarın bir ölçüsü olan mülk sahiplerinin eşdeğer kirası, resmi olmayan kaynaklar kira fiyatlarında düşüş olduğunu göstermesine rağmen arttı.

Macquarie'nin New York'taki küresel döviz ve faiz oranları stratejisti Thierry Wizman, "Fed, kararlarını üçüncü taraf kaynakların gösterdiğine değil, resmi rakamlara dayanarak verdiği için bu biraz endişe verici" dedi.

Wizman, "Eylül ayı bir anlık kesinti olsa da, bunun enflasyondaki düşüşe ilişkin genel tabloyu boşa çıkardığını düşünmüyorum. Bunun (Fed) faiz artırımına neden olacağını düşünmüyorum" dedi. "Piyasanın eksik olduğu tek şey, bir şekilde Fed'in uzun süre yüksek seviyelere düşeceğini düşünmesi."


Doların son zamanlardaki zayıflığı, Fed'in gelecekteki faiz artırımlarına ilişkin daha yumuşak duruşunun etkisiyle tahvil fiyatlarının artmasıyla birlikte Hazine tahvil getirilerindeki düşüşten kaynaklandı. Tahvil getirileri fiyatlarının tersi yönünde hareket ediyor. 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi 10,6 baz puan (bps) artarak %4,7032'ye yükseldi. Gösterge notu geçen hafta %4,887 ile 2007'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı ancak bu hafta keskin bir düşüş yaşadı.

Perşembe günü döviz yatırımcılarının gündeminde ayrıca, ekonominin Temmuz'daki sert düşüşün ardından Ağustos'ta kısmen toparlandığını gösteren durgun İngiliz büyüme rakamları da vardı. Sterlin başlangıçta önemli bir tepki vermedi ancak daha sonra %1,15 düşüşle 1,2174 dolara geriledi. Beklenenden daha iyi gelen ekonomik veriler ve İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) faiz oranlarını çoğu emsalinden daha uzun süre artıracağı beklentilerini artıran yapışkan enflasyon sayesinde sterlin, bu yılın ilk yarısında en iyi performans gösteren G10 para birimi oldu. Daha sonra bu faktörlerin tersine dönmesiyle Eylül ayında yılın en kötü ayını yaşadı ve bu ay sabit kaldı. Perşembe günkü TÜFE açıklaması, Çarşamba günkü ABD üretici fiyatlarına ilişkin karışık raporun ve Fed'in Eylül ayı toplantısının tutanaklarının ardından geldi. Tutanaklarda, Fed yetkililerinin ekonomi, petrol fiyatları ve finansal piyasalardaki belirsizliklerin "uygun olabilecek ek politika sıkılaştırmasının kapsamının belirlenmesinde dikkatli ilerleme durumunu" desteklediğine işaret ettiği belirtildi. İsviçre frangı, Temmuz 2020'den bu yana en uzun yükseliş serisini gerçekleştirerek art arda yedinci seansta güçlenmeye hazırlanıyordu. Ancak frank geriledi ve dolar %0,72 artışla 0,9085'e çıktı.13 görüntüleme0 yorum

留言


bottom of page