top of page

Dolar, ABD Tarım Dışı İstihdamı öncesi haftaya temkinli başladı

Eylül ayının ilk günü piyasalar, ABD Tarım Dışı İstihdam verisini karşılayacak.

ABD Tarım Dışı İstihdam verisinde beklenti, ekonominin bir miktar yavaşlamasına yönelik önceki ayki 185 bine göre bu ay 170 bin olarak gerçekleşmesi yönünde.

Bu beklenti ışığında dolar endeksi, haftaya yatay görünümünü koruyarak 104 seviyesinde başladı. Tarım Dışı İstihdam beklentileri ABD ekonomisinde soğuma beklentileriyle paralel gelişirken Çarşamba günü açıklanacak olan istihdam için öncü gösterge niteliğindeki ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği döviz kurlarında hareketliliğin başlamasına neden olabilir. Bununla birlikte aynı gün açıklanacak olan GSYİH, ABD ekonomisinin sağlığı ile ilgili önemli bilgiler verecek olup fiyatlanacak veriler arasında yer alıyor.

Piyasalar, ekonomik veri açısından yoğun bir haftaya hazırlanıyor. Bu döviz kurlarındaki dalgalanmaların da tetiklenmesine neden olabilir. Buna göre euro, geçen haftayı dolar karşısında 1,08 seviyesinin altında kapattı ve negatif görünümünü sürdürdü. EUR/USD, yeni haftaya hafif yukarı yönlü hareketle başlarken 1,08 seviyesine tutunma çabasını sürdürüyor.

Sterlin dolar karşısında geçen hafta %1,22 değer kaybı sonrası geçen aydan bu yana devam eden düşüş eğilimine devam etti ve 1,25 dolar bandına çekildi. GBP/USD, haftaya 1,26 doları test ederek başlamasına rağmen ABD işlem saatlerine girerken 1,2580 seviyelerinde yatay görünüm sergiledi.

USD/JPY 146,5 seviyesinde dirençle karşılaştı

Japon yeni ise Cuma günü Jackson Hole konuşmalarının ardından dolar karşısında zayıf seyrini sürdürdü.

Değer kaybını sürdüren yen, geçen hafta 146 seviyesine yerleşerek son 10 ayın en yüksek değerine ulaştı. USD/JPY, hafta açılında 146,5 direncine takıldıktan sonra bu alanda hareketine devam ediyor.

Bununla birlikte Fed’in para politikasına daha hızlı tepki veren iki yıllık tahvil getirisi %5 bandına yükselerek zirve seviyelerini test etmeye devam ediyor. Japon yenin ABD doları karşısında değer kaybını sürdürmesi iki ülkenin 2 yıllık tahvil getirleri arasındaki farkın da 5 ayın en yükseğine çıkmasına neden oldu.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda, yaptığı son açıklamada bankanın parasal genişleme politikasıyla ilgili gerekçelerini öne sürerek %2’lik enflasyon hedefine sürdürülebilir şekilde ulaşma aşamasında olmadıklarını söyledi. Bu arada Japonya Merkez Bankası’nın yene müdahale ihtimalinin hâlâ masada durması USD/JPY’nin yükselişi ivmesinin yavaşlamasına neden oluyor.

USD/TRY 26,55 seviyesinde denge buldu

TCMB, geçen hafta sürpriz bir karara imza atarak politika faizini 750 baz puan artış ile %25’e yükseltti. Bu gelişmenin ardından aylar sonra sert düşüş kaydeden USD/TRY, 25 sınırına kadar geriledikten sonra bu noktadan gelen alımlarla haftayı 26,55 seviyesinden kapattı.

Parite, yeni haftaya 26,35 seviyesini test ederek başladıktan sonra 26,55 seviyelerinde yatay hareketine devam ediyor.11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page