top of page

Dolar ABD verilerinin ardından altı ayın en yüksek seviyesine yükseldi; Zayıf yen uyarı verdi

ABD verilerinin, yeni siparişlerdeki artış ve işletmelerin daha yüksek fiyatlar ödemesi nedeniyle geçen ay şaşırtıcı bir şekilde ivme kazandığını gösteren ve enflasyonun devam ettiğine işaret eden ABD verilerinin ardından dolar, Çarşamba günü altı ayın zirvesine tırmanarak daha önceki kayıplarını tersine çevirdi. basınç.

Verilerin ardından dolar çoğu para birimi karşısında toparlandı; euro ve sterlin üç ayın en düşük seviyelerine ulaşırken yen seans dip seviyelerine dokundu. Ancak ABD para birimi öğleden sonra hacmin azalmasıyla bir miktar geriledi.

Dolar endeksi en son altı ayın en yüksek seviyesi olan 105,03'e ulaştıktan sonra %0,1 artışla 104,84'te bulunuyordu.

Euro ve sterlin, verinin ardından üç ayın en düşük seviyelerine geriledi ve son olarak sırasıyla 1,0726 $ ve %0,5 düşüşle 1,2505 $ seviyesinde sabit kaldı.

Veriler, Tedarik Yönetim Enstitüsü'nün (ISM) imalat dışı PMI'ının Temmuz'daki 52,7 seviyesinden Şubat ayından bu yana en yüksek seviyesi olan geçen ay 54,5'e yükseldiğini gösterdi. Reuters anketine katılan ekonomistler imalat dışı PMI'ın 52,5'e düşeceğini tahmin ediyorlardı.

Washington'daki Monex USA döviz tüccarı Helen Given, "ABD ekonomisinin G10'un geri kalanıyla karşılaştırıldığında çok daha güçlü kaldığı ve resesyona girme riskinin önemli ölçüde daha az olduğu açık" dedi.

"Birleşik Krallık ve avro bölgesi gerçek bir daralmanın eşiğine gelirken, yatırımcıların ABD'ye (ekonomiye) güvenmekten başka seçeneği yok."

Veriler, faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağını öne sürdü, ancak Fed'in bu ayın sonlarında yapacağı toplantıda faiz artırımlarına ara vereceği yönündeki beklentileri değiştirmedi.

CME'nin FedWatch'una göre, Kasım ve Aralık ayı politika toplantılarında faiz artırımı ihtimali Çarşamba günü sırasıyla %48,4 ve %46,6'ya yükseldi. Bu oranlar Salı günü geç saatlerde Kasım için %45,2 ve Aralık için %43,5 seviyesindeydi.

Ancak son iki gündeki Fed yetkilileri güvercin bir tonla ABD merkez bankasının parasal sıkılaştırmanın ekonomik veriler üzerindeki etkisini daha detaylı değerlendirmek için önümüzdeki birkaç toplantıda tekrar duraklayabileceğini öne sürdüler.

Boston Fed Başkanı Susan Collins Çarşamba günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının bir sonraki para politikası adımlarına gelince dikkatli ilerleyeceklerini söyledi.

Onun yorumları Fed Guvernörü Christopher Waller'ın Salı günü yaptığı benzer açıklamaların ardından geldi. Waller bir CNBC röportajında ​​"Yakın zamanda herhangi bir şey yapmamız gerektiğini söyleyen hiçbir şey yok, bu yüzden orada oturup verileri bekleyebilir, mevcut gidişatlarında işlerin devam edip etmeyeceğini görebiliriz" dedi.

Yen karşısında dolar kayıplarını azalttı, son düşüşte 147,69 yende pek değişmedi. Seansın başında 4 Kasım'dan bu yana en düşük seviyesi olan 147,82'ye yükseldi.

Ancak döviz piyasası yen müdahalesini izlemeye devam ediyor.

Japonya'nın önde gelen döviz diplomatı Masato Kanda'nın Ağustos ortasından bu yana en güçlü uyarı olarak spekülatif hamlelerin sürmesi halinde seçenekleri göz ardı etmeyeceklerini söylemesinin ardından yen, ABD doları başına 147,02'ye kadar güçlendi.

Japonya'nın uluslararası ilişkilerden sorumlu maliye bakan yardımcısı Kanda, geçen yıldan bu yana yendeki keskin düşüşü durdurmaya yönelik ülkenin merkezi figürü oldu.

Japonya, 12 ay önce doların 145 yen'i aşması üzerine döviz piyasalarına müdahale ederek Maliye Bakanlığı'nın yen satın almasına ve pariteyi yeniden 140 yen civarına itmesine yol açtı. Geçen yıl Ekim ayında döviz çifti 150 yen'e ulaştığında tekrar müdahale etti.

Yine Çarşamba günü Fed, ABD ekonomisinin bir anlık görüntüsü olan "Bej Kitap" olarak adlandırılan kitabını yayınladı. Rapor, son haftalarda ekonomik büyümede yavaşlama olduğunu ve enflasyonun ülkenin çoğu yerinde yavaşladığını gösterdi.

Dolar rapora pek tepki vermedi.1 görüntüleme0 yorum

Commenti


bottom of page