top of page

Dolar altı ayın en yüksek seviyeleri yakınlarında sakinleşiyor;ABD ekonomisi dayanıklılık gösteriyor

Küresel görünümün zayıflamasına rağmen ABD ekonomisinin dirençli olduğuna dair işaretlerin desteğiyle ABD doları Perşembe günü Avrupa ticaretinde altı ayın zirvesi yakınında sabit kaldı.

Doların diğer altı para biriminden oluşan sepet karşısındaki performansını takip eden Dolar Endeksi, 03:00 ET (07:00 GMT) itibarıyla %0,1 artışla 104,897 seviyesinde işlem gördü ve daha önce Mart ortasından bu yana en yüksek seviyesi olan 105'in hemen altına ulaştı. .

ABD ekonomisi dayanıklılık gösteriyor

Çarşamba günü açıklanan veriler , ABD hizmet sektörü faaliyetinin Ağustos ayında beklenenden fazla büyüdüğünü ve sektördeki fiyat göstergesinin de daha da arttığını gösterdi .

Okumalar, enflasyonun yakın vadede yapışkan kalacağı yönündeki endişeleri artırdı ve Fed'in şahin görünümünün devam etmesine neden oldu.

Seansın ilerleyen saatlerindeki işsizlik verilerinin ABD işgücü piyasasının sağlıklı kaldığını göstermesi bekleniyor; ilk işsizlik başvurularının önceki hafta 228.000'den 235.000'e hafif yükselmesi bekleniyor.

Perşembe günü ayrıca çok sayıda Fed yetkilisinin, bu ay sonunda yapacakları toplantı öncesinde karartma dönemine girmeden önce Philly Fed'in ev sahipliği yapacağı bir fintech konferansında konuşacak olması da ilgi çekici olacak.

Almanya'nın sanayi üretiminin zayıf olması euro üzerinde baskı yaratıyor

Diğer yerlerde ekonomik haberler çok daha az etkileyici görünüyor.

EUR/USD %0,1 düşerek 1,0719'a geriledi ve Almanya'nın sanayi üretimi Temmuz ayında bir önceki aya kıyasla beklenen %0,5'lik düşüşün üzerinde %0,8 oranında düştükten sonra Haziran ayından bu yana en düşük seviyesine yaklaştı.

Avrupa Merkez Bankası politika yapıcıları Çarşamba günü yatırımcıları, gelecek hafta toplanacakları toplantıda merkez bankasının art arda 10. kez faiz artırımına gidebileceği konusunda uyarmaya istekliydi.

Ancak bölge genelinde ekonomik aktivitenin kötüleşmesiyle birlikte, Yönetim Konseyinin daha fazla hamleye kapıyı açık tutsa bile duraklamayı seçeceğine dair beklentiler artıyor.

İngiltere'de ev fiyatları düştü

GBP/USD, İngiltere'nin en büyük kredi kuruluşu Halifax'ın verilerinin, İngiltere'deki ev fiyatlarının Ağustos ayında yıllık bazda %4,6 düştüğünügöstermesinin ardından, önceki seansta görülen üç ayın en düşük seviyesinden çok da uzak olmayan %0,1 düşüşle 1,2502'ye geriledi.

Bu, fiyatların mali kriz sonrasından bu yana en hızlı oranda düştüğünü ve Halifax'ın emlak fiyatlarında daha fazla düşüş beklentisiyle işlerin muhtemelen daha da kötüleşeceğini gösteriyor.

Zayıf ticaret verileri Çin yuanı üzerinde baskı yaratıyor

USD/CNY %0,1 artışla 7,3254'e yükselirken, Çin'den gelen zayıf ekonomik verilerin de Asya pazarlarına yönelik hissiyatı olumsuz etkilemesinin ardından yuan Kasım 2022'den bu yana en zayıf seviyesine geriledi. Ülkedeki hem ithalat hem de ihracat Ağustos ayına kadardüşmeye devam etti . beklenenden daha yavaş bir oran.

USD/JPY %0,1 düşerek 147,50'ye gerilerken, yen 10 ayın en düşük seviyesine yakın seyrederken, iki Bank of Japan yetkilisinin bankanın yakın vadede ultra güvercin politikasını sürdüreceğini yinelemesi bunda etkili oldu.
3 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page