top of page

Dolar, büyüme endişelerinin ağırlaşmasıyla istikrarlı seyrediyor ve kırılgan yen uyarı alıyor.

Dolar, Çin'e ve küresel büyümeye ilişkin endişelerin risk iştahını baskılamasıyla Çarşamba günü altı ayın zirvesi yakınında kalırken, yen, Japonya'nın Ağustos ortasından bu yana en güçlü uyarısını alarak 10 ayın en düşük seviyesine yaklaştı. en iyi para birimi diplomatı.

Yen, Asya saatlerinde %0,19 oranında değer kazanarak dolar başına 147,42'ye yükseldi ancak 147,82 civarında seyrederek seans başında gördüğü 4 Kasım'dan bu yana en düşük seviyesine ulaştı. Asya para birimi son birkaç haftadır dolar başına 145 seviyesi civarında seyrediyor ve bu da yatırımcıların Tokyo'nun müdahale işaretlerine karşı dikkatli olmalarına neden oluyor.

Japonya'nın önde gelen döviz diplomatı Masato Kanda Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, "Spekülatif hamleler devam ederse hiçbir seçeneği göz ardı etmeyeceğiz."

Japonya'nın uluslararası ilişkilerden sorumlu maliye bakan yardımcısı Kanda, geçen yıldan bu yana yendeki keskin düşüşü durdurmaya yönelik ülkenin merkezi figürü oldu.

Pepperstone araştırma başkanı Chris Weston, "Yorumlar müdahalenin radarda olduğuna dair bir uyarıdır" dedi. Ancak yorumların yenin düşüşünü durdurma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Japonya geçen yıl Eylül ayında doların 145 yen'i aşması üzerine döviz piyasalarına müdahale ederek Maliye Bakanlığı'nın yen satın almasına ve pariteyi 140 yen civarına geri itmesine neden oldu.

Singapur'daki OCBC döviz stratejisti Christopher Wong, "Eğer yen hareketlerinin tek taraflı ve aşırı olduğu düşünülürse, muhtemelen bu tür sözlü müdahalelerin daha fazlasını göreceğiz" dedi.

Dolar, bir dizi para birimi karşısında 104,69 seviyesindeydi; bu, bir gecede gördüğü altı ayın en yüksek seviyesi olan 104,90'dan pek de uzakta değildi. Salı günü Çin ve Avrupa'dan gelen ekonomik veriler, küresel büyümenin yavaşlayacağına dair bazı korkuları körükleyerek yatırımcıları dolar için mücadeleye itti.

OCBC'den Wong, "Doların gücü baskın oyun olmaya devam ediyor" dedi. Wong'a göre faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması ve ABD'nin göreceli büyüme direnci, doların desteğini desteklemeye devam eden faktörler.

Çin yuanı, devlet bankalarının yerel para biriminin daha da değer kaybetmesini önlemek için destek sunmak üzere devreye girmesiyle Çarşamba günü kayıplarının bir kısmını telafi etmeden önce dolar karşısında 10 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Euro bölgesi ve İngiltere'den Salı günü açıklanan veriler geçen ay iş faaliyetlerinde düşüş olduğunu gösterirken, özel sektör anketi Çin'in hizmet faaliyetinin ağustos ayında son sekiz ayın en yavaş temposunda arttığını gösterdi.

Euro, Asya saatlerinde %0,13 artışla 1,0736 dolara yükseldi ve bir gecede üç ayın en düşük seviyesi olan 1,0705 doları aştı. Sterlin en son gün için %0,07 artışla 1,25725 dolardaydı. Ayrıca üç ayın en düşük seviyesi olan 1,25285 dolara da dokundu.

Federal Reserve Guvernörü Christopher Waller Salı günü yaptığı açıklamada, son ekonomik verilerin ABD merkez bankasına faiz oranlarını yeniden artırması gerekip gerekmediğini görme alanı sağladığını ve kısa vadeli borçlanmanın maliyetini yeniden artırmaya yönelik bir hamleyi zorlayacak hiçbir şey görmediğini söyledi. .


CME FedWatch aracına göre piyasalar, Fed'in bu ayın sonuna doğru faiz oranlarını sabit tutma ihtimalini %93, bu yıl başka faiz artırımı yapmama ihtimalini ise %55 olarak fiyatlıyor.

Avustralya doları, Çin'den gelen zayıf verilerin ardından Salı günü %1,3 oranında düşüş yaşadıktan sonra çok az değişiklik göstererek 0,63795 dolarda kaldı.


4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page