top of page

Dolar, bankacılık desteğinin rahatlama rallisine yol açmasıyla geri çekildi

ABD doları, Cuma günü erken saatlerde Avrupa ticaretinde düştü ve daha riskli para birimleri, küresel bir bankacılık krizine ilişkin endişelerin azalmasıyla yükseldi.

Doları diğer altı para birimi karşısında izleyen Dolar Endeksi , 04:25 ET (08:25 GMT) itibarıyla %0,4 düşüşle 103,715'ten işlem gördü.

Döviz piyasası, bir dizi büyük ABD bankasının First Republic Bank'a (NYSE: FRC ) 30 milyar dolarlık mevduat yatırmasının ve diğer iki küçük bankanın çöküşünün geri akışına kapılan bu bölgesel bankayı desteklemesinin ardından bir rahatlama rallisi gördü. Geçen hafta ABD bankaları.

Hareket, Credit Suisse'in (SIX: CSGN ) Perşembe günü erken saatlerde İsviçre Ulusal Bankası'ndan 54 milyar dolara kadar borçlanacağını ve zor durumdaki borç verenin bir dizi bankacılık skandalının ardından ağır para çekme işlemleriyle başa çıkmak için yeterli likiditeye sahip olmasını sağlayacağını açıklamasının ardından geldi.

EUR/USD , Avrupa Merkez Bankası'nın bankacılık kargaşasının ortasında daha önce sinyalini verdiği 50 baz puanlık faiz artırımına Perşembe günü devam etmekararından yararlanarak %0,5 artışla 1,0659'a yükseldi

Bu, ECB politika yapıcılarının Euro bölgesi bankacılık sektörünün temel gücüne olan güvenlerini sürdürdüklerini gösterdi.

Başkan Christine Lagarde , olağan basın toplantısında, enflasyona karşı sert davranmakla artan finansal istikrar riskleri arasında dikkatli olunması gerektiğini kabul etmek arasında ince bir çizgi çizdi.

Avro bölgesi için nihai TÜFE verileri oturumun ilerleyen saatlerinde açıklanacak ve enflasyonun Şubat ayında aylık %0,8, yıllık %8,5 arttığını göstermesi bekleniyor.

GBP/USD %0,5 artışla 1,2166'ya, AUD/USD %0,8 artışla 0,6708'e, NZD/USD %0,8 artışla 0,6246'ya, USD/JPY %0,3 düşüşle 133,32'ye ulaştı.

Maliye Bakanı Shunichi Suzuki Cuma günü yaptığı açıklamada, Japonya hükümetinin bir dizi Batılı bankanın bankacılık zorluklarından kaynaklanan yan etkileri önlemek için Japonya Merkez Bankası ve denizaşırı mali makamlarla yakın işbirliği içinde olduğunu söyledi.

ABD ekonomik verileri, Amerikalıların mevcut ekonomik zorluklarla nasıl başa çıktıklarına dair bir ipucu sağlayacak olan Michigan Üniversitesi'nin oturumun ilerleyen saatlerinde Mart ayına ilişkin tüketici duyarlılığı okumasının yayınlanması etrafında odaklanacak.

Bununla birlikte, ABD merkez bankasının finans sektörü üzerindeki baskıyı hafifletmek amacıyla agresif faiz artırım kampanyasını yavaşlatabileceğine dair beklentilerin artmasıyla birlikte gözler artık gelecek hafta yapılacak Federal Rezerv para politikası toplantısına çevrildi .

Piyasalar şu anda Fed'in önümüzdeki hafta 25 baz puan daha küçük oranlarda faiz artırımına gitme ihtimalini yaklaşık %90 olarak fiyatlıyor.


6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page