top of page

Dolar BoJ politikasındaki değişiklikle değer kaybederken altın 1.800 doları aştı

Yükselen faiz oranları ve resesyon korkuları arasında sarı metalin görünümü belirsizliğini korusa da, altın fiyatları Çarşamba günü bir haftanın en yüksek seviyesine ulaştı ve doların bir döviz sepeti karşısında keskin bir şekilde düşmesiyle güçlü kazançlar kaydetti.

Altın fiyatları, Japon yenindeki artışın doları ezmesi ve artan faiz oranlarına ilişkin korkuları artırmasının ardından Salı günü yaklaşık %2 yükseldi . Bu, Japonya Merkez Bankası'nın yaklaşık on yıldır ilk kez aşırı gevşek para politikasını beklenmedik bir şekilde değiştirmesiyle tetiklendi .

BOJ, gösterge Japon devlet tahvili getirilerinin dalgalanmasına izin verilen aralığı artırarak, önümüzdeki yıl sıkılaştırma politikasına açık olabileceğinin sinyalini verdi.

Hareket, diğer bazı gelişmiş piyasa merkez bankalarından gelen şahin sinyalleri takip ediyor ve küresel faiz oranlarının 2023'te daha da artacağını gösteriyor. sarı metalin güvenli liman cazibesini artırdı.

Spot altın %0.1 artışla ons başına 1.819.67$'a yükselirken, altın vadeli işlemleri %0.2 artışla 1.828.55$'a yükseldi. Her iki enstrüman da Salı günü yaklaşık %2 arttı ve bir haftanın en yüksek seviyesinde işlem görüyordu.

Beklenenden daha zayıf gelen ABD konut verileri de 2023'te resesyon korkularını artırdı - Federal Rezerv'in faiz artırım döngüsünü sona erdirmeye yakın olduğu yönündeki bazı spekülasyonlar arasında altının yararına olabilecek bir senaryo.

Bu, doların bu yılki kazanımlarının bir kısmından vazgeçtiğini gördü. ABD Doları , Fed'in bu ayın başlarında faiz oranlarını nispeten daha küçük bir marjla artırmasının ardından şu anda altı ayın en düşük seviyelerinde işlem görüyor .

Yine de, yatırımcılar ABD faiz oranlarının nerede zirve yapacağı konusunda belirsizliğini koruyor. Diğer büyük merkez bankalarından gelen şahin sinyaller de 2023'e giden para politikasına ilişkin belirsizliği artırdı.

Diğer değerli metaller Salı günü yükseldi ve Çarşamba günü istikrarlı bir şekilde işlem gördü.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları , bir önceki seansta %0.7 yükseldikten sonra Çarşamba günü %0.3 artışla pound başına 3.8178$'a yükseldi.

Ancak kırmızı metaldeki kazanımlar, COVID-19 enfeksiyonlarında benzeri görülmemiş bir artışla mücadele eden büyük ithalatçı Çin'de ekonomik yeniden açılmaya ilişkin artan belirsizlik nedeniyle kısıtlandı.

Metalin ekonomik büyüme ile yakın ilişkisi göz önüne alındığında, 2023'te olası bir durgunluk korkusu da son seanslarda bakır fiyatları üzerinde ağırlık yarattı.3 görüntüleme0 yorum

ความคิดเห็น


bottom of page