top of page

Dolar, Cuma günkü keskin kayıpların ardından toparlandı; Odak noktasında ABD TÜFE

ABD doları Pazartesi günü Avrupa saatlerinde değer kazandı ve zayıf istihdam açıklamasının ardından Cuma günkü keskin kayıplarının bir kısmını toparlarken, hayal kırıklığı yaratan Çin enflasyon verileri yuan üzerinde baskı oluşturdu.

Doların diğer altı para birimi karşısındaki sepetini takip eden dolar endeksi, Cuma günü yaklaşık %1 düştükten sonra, %0.1 artışla 102.020'den işlem gördü .

Dolar üzerinde ağırlığı olan zayıf maaş bordroları; TÜFE Çarşamba gününe kadar

Dolar, ABD'deki istihdam artışlarının son iki buçuk yılın en düşük seviyesinde olduğunu gösteren aylık istihdam raporunun açıklanmasının ardından Cuma günü düşüş yaşadı ve bu da Federal Rezerv'in ekonomiyi yavaşlatmak için faiz oranlarını ne kadar yükseltmesi gerektiğine dair şüpheleri artırdı. enflasyonu etkilemeye yeter .

Tarım dışı istihdam Haziran'da 209.000 artarak 15 ay sonra ilk kez piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Ancak tüccarlar verileri yeniden değerlendirip istihdam raporunun enflasyonu yönlendiren büyük bir faktör olan güçlü ücret artışı kaydetmeye devam ettiğini belirterek Pazartesi günü dolar bir miktar toparlandı.

Şimdi dikkatler , endeksin Mart 2021'den bu yana en yavaş yıllık artışla yükseldiğini göstermesi beklenen Haziran ayı için Çarşamba günkü tüketici fiyat endeksi açıklamasına çevrilecek .

ING analistleri bir notta, "Dolar için bu hafta en büyük risk olayı, Çarşamba günü Haziran enflasyon raporu olacak" dedi. "Ekonomistimiz, aylık bazda %0,3'lük bir konsensüs bekliyor, bu da dezenflasyonist hikaye hakkında cesaret verici haberler sağlamaya devam etmeli, ancak yine de Fed anlatısını değiştirmek veya piyasaları Temmuz ayı zamlarını fiyatlandırmaya ikna etmek konusunda yetersiz kalmalı."

Ek olarak, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari , Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester , San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ve Fed Başkanı Christopher Waller de dahil olmak üzere birkaç Fed yetkilisi hafta boyunca konuşacak .

Çin'in enflasyon rakamları hayal kırıklığı yarattı

USD/CNY %0,2 artışla 7,2354'e yükselirken, yuan daha önce açıklanan verilerin Çin'in fabrikadan çıkış fiyatlarının Haziran'da yedi buçuk yılın en hızlı düşüşünü ve tüketici fiyatlarını göstermesinin ardından geçen yılın sonlarında görülen seviyelere geriledi. aylık %0.2 düştü.

Bu veriler, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin COVID darbesinden kurtulmak için mücadele ettiğine dair kanıtlara katkıda bulunuyor ve Çinli yetkililerin daha fazla destek önlemi alması için umutları artırıyor.

Diğer yerlerde, EUR/USD %0,1 düşüşle 1,0962'ye, GBP/USD %0,1 düşüşle 1,2820'ye, Cuma günü bir yıldan fazla bir sürenin zirvesi olan 1,2850'ye çıktıktan sonra USD/JPY %0,3 artışla yaklaşık %1,3 düşerek 142,47'ye ulaştı geçen hafta sonlarında, genellikle Çin para birimi için bir vekil olarak görülen AUD/USD %0,5 düşerek 0,6655'e geriledi.6 görüntüleme0 yorum
bottom of page