top of page

Dolar Düşüşü, Yen ve Avustralya, Fed Politika Kararı Ortaya Çıkırken Düşmeye Devam Ediyor

Asya'da Salı sabahı dolar, Japon yeni ve Avustralya doları ile birlikte düştü. Çin'deki en son COVID-19 salgını bazı şehirlerde kilitlenmeler gördü, ancak odak noktası sıkı bir şekilde ABD Merkez Bankası'nın Mart ayı politika kararı .

Doların diğer para birimleri sepeti karşısındaki durumunu izleyen ABD Dolar Endeksi , 23:07 ET (03:07 GMT) itibarıyla %0,08 düşüşle 98,948'e geriledi.

USD/JPY çifti , Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) Cuma günü politika kararını vermesiyle %0.11 artışla 118.31'e yükseldi .

AUD/USD paritesi %0,08 düşüşle 0,7181'e geriledi. Avustralya Merkez Bankası , günün erken saatlerinde yaptığı son toplantının tutanaklarını yayınladı ve NZD/USD paritesi %0.01 düşüşle 0.6744'e geriledi.

USD/CNY paritesi %0.16 artışla 6.3754'e yükseldi . Günün erken saatlerinde yayınlanan Çin verileri , sabit varlık yatırımlarının Şubat ayında yıllık bazda %12.2 arttığını gösterdi. Sanayi üretimi yıllık %7,5, perakende satışlar yıllık %6,7 büyürken, işsizlik oranı %5,5 oldu.

GBP/USD paritesi , İngiltere Merkez Bankası'nın Perşembe günü politika kararını vermesiyle %0,20 artışla 1,3026'ya yükseldi .

Fed'in Çarşamba günü politika kararını açıkladığı pandemiden bu yana ilk kez faiz oranlarını artırması bekleniyor. CME'nin Fedwatch aracına göre, yatırımcılar bu toplantıda 25 baz puanlık bir artış bekliyor. Bununla birlikte, enflasyonla ilgili artan endişeler sayesinde, fiyatlar Mayıs 2022 toplantısında 50 baz puanlık daha büyük bir artış için %70'lik bir şansı gösterecek şekilde yükseldi.

Commonwealth Bank of Australia (OTC), "Fed açıklamasının ve Başkan Jerome Powell'ın toplantıdan sonraki basın toplantısının, Mayıs ve sonrasındaki 50 baz puanlık artış için piyasa fiyatlandırması açısından etkili olacağını ve bunun gün içi ABD dolarını etkileyeceğini düşünüyoruz." : CMWAY ) FX stratejisti Carol Kong Reuters'e verdiği demeçte.

Dolar endeksi, bir hafta önce dokunduğu 99.415'ten çok uzakta değil, Mayıs 2020'den bu yana en yüksek seviyesi.

Fed ve BOJ tarafından benimsenen politikalar arasındaki farkın daha belirgin hale gelmesiyle yen son seanslarda keskin düşüşler kaydetti.

Ukrayna ve Rusya'nın 24 Şubat'ta Rusya'nın işgali tarafından tetiklenen savaşa müzakereler yoluyla bir son vereceklerine dair umutlar, yen'in güvenli liman cazibesinin bir kısmını da ortadan kaldırdı.

İki ülke Pazartesi günü dördüncü tur müzakereleri gerçekleştirdi, ancak yeni bir ilerleme kaydedilmediği bildirildi. Görüşmeler Salı günü devam edecek.

Bu arada, Çin yuanı Pazartesi günü dolar karşısında bir ayın en düşük seviyesine geriledi. Daha gevşek para politikasına ilişkin artan beklentiler ve COVID-19 karantinaları Çin para birimi üzerinde baskı oluşturdu.

Offshore yuan dolar başına 6.398'de daha yumuşaktı, ancak Çin Halk Bankası günün erken saatlerinde sürpriz bir kararla bir yıllık orta vadeli borç verme olanağını %2.85'te değiştirmedi .

Kong'a göre Çin'deki durum da Avustralya doları üzerinde baskı oluşturuyor. Aussie, emtia fiyatlarının önceki rallisinden sonra hafiflemesiyle Pazartesi günü %1,5 düştükten sonra düşüş eğilimini sürdürdü.
9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page