top of page

Dolar düştükçe petrol tırmanıyor, OPEC+ üretim kesintisi politikasını sürdürüyor!

Petrol fiyatları, zayıf doların riskli varlıklara olan iştahı geri getirmesi ve OPEC+'ın üretim kesintisini yenileme kararının arz fazlası endişelerini hafifletmesiyle bir önceki seansta gerilemesinin ardından Perşembe günü toparlandı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 65 sent veya %0,8 artışla 83,49 ABD Doları'na yükselirken, West Texas Intermediate (WTI) ABD ham petrol vadeli işlemleri 71 sent veya %0,9 artışla varil başına 77,12 ABD Doları'na ulaştı.

ABD hükümet verilerinin ham petrol ve petrol ürünleri envanterinde büyük artışlar olduğunu göstermesinin ardından her iki gösterge de bir gecede %3'ten fazla düştü.

Federal Rezerv Çarşamba günü hedef faiz oranını çeyrek puan artırdı, ancak enflasyona karşı devam eden mücadelesinin bir parçası olarak borçlanma maliyetlerinde "sürekli artışlar" sözü vermeye devam etti.

Yeap Jun Rong, "Fed'in şahin teyitleri, Jerome Powell'ın 'enflasyonla mücadele sürecinde' ilerleme kaydedildiğini ve finansal koşulları gevşetmekten endişe etmediğini kabul etmesinden güvercin bir çıkarım gören piyasalarda artan şüphelerle karşılandı" dedi. IG'de Piyasa Analisti, bir notta.

ABD merkez bankası, geçen yıl gördüğü 40 yılın en yüksek seviyelerinden fiyat artışlarının hızını düşürmede kaydedilen ilerlemenin açık bir şekilde kabul edildiğini gösteren bir açıklamada, "Enflasyon bir miktar azaldı, ancak yüksek kalmaya devam ediyor" dedi.

ABD dolar endeksi , zayıf faiz artırım tahminlerine tepki olarak Perşembe günü dokuz ayın en düşük seviyesine geriledi. Daha zayıf bir dolar, dolar fiyatlı petrolü diğer para birimleri sahipleri için daha ucuz hale getirerek talebi artırıyor.

Bir OPEC+ paneli Çarşamba günkü toplantısında petrol üreticisi grubun mevcut üretim politikasını onaylayarak, Çin'deki talebin artması umutları ve Rusya'nın arzına ilişkin belirsiz beklentiler arasında geçen yıl kararlaştırılan üretim kesintilerini yerinde bıraktı.

OPEC+, piyasayı desteklemek için geçen yılın Kasım ayından 2023'ün sonuna kadar üretim hedefini dünya talebinin yaklaşık %2'si olan günde 2 milyon varil (bpd) düşürmeyi kabul etti.

Avrupa Birliği'nin Rus rafine ürünlerine 5 Şubat'ta getirdiği yasak nedeniyle fiyatlar da artıyor.


Diplomatlar, AB ülkelerinin, üye ülkeler arasındaki bölünmeler nedeniyle Çarşamba günü bir kararı erteledikten sonra, Avrupa Komisyonu'nun Rus petrol ürünlerine tavan fiyat belirleme önerisi üzerinde Cuma günü anlaşma arayacaklarını söyledi.

Avrupa Komisyonu geçen hafta, AB'nin 5 Şubat'tan itibaren dizel gibi birinci sınıf Rus petrol ürünlerine varil başına 100 ABD Doları ve akaryakıt gibi indirimli ürünlere varil başına 45 ABD Doları tavan fiyat uygulamasını önerdi.


9 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page