top of page

Dolar düştükçe petrol toparlanıyor, ancak talep endişeleri baskı yapıyor

Dolar düştükçe petrol Cuma günü toparlandı, ancak fiyatlar, Çin'deki talebin zayıflamasına ilişkin endişeler ve ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımına devam etmesiyle haftalık sert düşüş yolunda ilerliyordu.
Brent ham petrol vadeli işlemleri 64 sent geri çekilerek %0,7 artışla 0446 GMT'de varil başına 90,42 $'a yükseldi, ancak önceki seansta gördüğü dört haftanın en düşük seviyesi olan 89,53 $'dan çok uzakta değildi.
ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri 75 sent veya %0,9 artışla varil başına 82,39 dolara yükseldi, ancak altı haftanın en düşük seviyesi yakınında kaldı. WTI bu hafta şu ana kadar %7'den fazla düştü, Brent ise yaklaşık %6 düştü.
Dolar endeksi Cuma günü hafifçe düştü ve diğer para birimlerini tutan alıcılar için petrolü daha ucuz hale getirdi.
SPI Asset Management'ın yönetici ortağı Stephen Innes, "Kötü açık pozisyon kapatma mantrasını kullanmaktan nefret ediyorum, ancak şu ana kadar petrol altında bir teklifi tetiklemek için biraz zayıf olan dolardan başka çok az şey var" dedi.
Analistler, Nisan ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşan COVID vakalarındaki artışı frenlemek için Çin'deki olası sokağa çıkma kısıtlamalarına ilişkin endişelerin ve daha fazla faiz artışının ABD ekonomisini resesyona sürükleyeceğine dair endişelerin piyasayı olumsuz etkilediğini söyledi.
ABD Merkez Bankası yetkililerinin bu haftaki açıklamaları ve beklenenden güçlü gelen perakende satış verileri, ABD'deki agresif faiz artırımlarının ılımlı hale gelmesine yönelik bazı umutları boşa çıkardı.
Bir Reuters anketine göre, Fed'in Aralık ayında dört ardışık 75 baz puanlık artışın ardından oranları 50 baz puan daha küçük bir oranda artırması bekleniyor.
ING emtia stratejisi başkanı Warren Patterson, "Kötüleşen makro resim ve fiziksel zayıflık işaretleri göz önüne alındığında, yakın vadede hissiyatın olumsuz kalması muhtemeldir" dedi.
Ulusal Sağlık Komisyonu Cuma günü yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin'in 17 Kasım'da bir gün önceki 23.276 yeni vakadan 25.353 yeni COVID-19 enfeksiyonu bildirdiğini söyledi.
Commonwealth Bank emtia analisti Vivek Dhar bir notta, "COVID-19 vakalarının önemli ölçüde arttığı, Çin'in güneyindeki Guangzhou kentindeki politika ayarlarının izlenmesi önemli olacak." dedi. Çin'deki önemli bir üretim merkezi olan Guangzhou, 19 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor.

Avrupa Birliği'nin 5 Aralık'ta Rus ham petrolünü yasaklaması ve OPEC+ olarak bilinen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin arzı kısmasına rağmen bu haftaya durgunluk endişeleri hakim oldu.
Ön ay vadeli WTI vadeli kontratlarının altı ayda yüklenen varillere göre primi, üç ayın en düşük seviyesi olan 2,63 $'a sabitlendi ve bu da gelecekteki arz konusunda daha az endişeye işaret ediyor.


7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page