top of page

Dolar endeksi yükselirken veriler bekleniyor

Dolar/Türk Lirası: Enflasyonun düştüğü ve faiz artışlarına karşın ekonominin dirençli durduğu ABD'de borsalarda alım iştahı dün de devam etti. İkinci çeyrek bilançolarının da endeksleri desteklediği ortamda bugün de Goldman Sachs, Netflix, Tesla, IBM, United Airlines gibi şirketlerin finansallarını açıklaması bekleniyor.

Diğer yandan dolar endeksi (DXY), bu sabah 100 seviyesinin üzerinde.

Yen, sterlin ve euro'daki baskı DXY'yi destekliyor gözüküyor. Çin büyümesine yönelik endişeler de kısmi destekleyici oluyor olabilir. Asya para birimleri dışından da genel olarak Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinde net bir baskı gözlenmiyor.

Yurt içinde ise dün %2,2 oranında yükselerek 26,93 seviyesinden kapatan dolar/TL'de, bu sabah söz konusu seviye etrafında hareketler gözleniyor. Yarınki TCMB toplantısı beklenirken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez turunun son durağı Birleşik Arap Emirlikleri'nde temaslarda bulunacak.

Euro/Dolar: ABD'de perakende satışların yükselişini üçüncü aya taşıdığı ve çekirdek perakende satışlardaki artış hızının, bir önceki ayın iki katına çıkarak iç talebin gücünü koruduğuna işaret ettiği ortamda risk iştahı yükseldi.

Enflasyonun düştüğü ve faiz artışlarına karşın ekonominin dirençli durduğu ABD'de Hazine Bakanı Yellen, iş gücü piyasasının soğuduğunu ve bunun da enflasyondaki yavaşlamada önemli rol oynadığını belirtti.

Avrupa tarafında ise ECB Yönetim Kurulu Üyesi Knot, Temmuz ayında faiz artırımının bir ihtiyaç olduğunu, ayrıca faiz artışlarının yaz aylarından sonra da devam etmesinin ihtimal dahilinde olduğunu söyledi.

Ek olarak IMF Başkanı Georgieva, küresel çapta enflasyonun daha uzun süre yüksek kalabileceğine ve bunun para politikasının daha da fazla sıkılaştırılmasını gerektirebileceğine işaret etti.

Bugün ECB 'nin para politikasına da yön verecek olan enflasyon verilerinden olan, Euro Bölgesi Haziran ayı nihai TÜFE verisi izlenecek.

ABD tarafında konut piyasası verilerinden, Haziran ayı konut başlangıçları ve gelecek döneme ilişkin konut talebinin bir göstergesi olan inşaat izinleri verileri takip edilecek. Dün 1,1230 seviyesinde kapatan EUR/USD paritesinde 1,13 direnç ve 1,1145 destek seviyeleri arasında bant hareketi görülebileceğini düşünüyoruz.

Ons Altın/Dolar: Dün 1.960 civarındaki direncini aşmayı başaran değerli maden, takip ettiğimiz 1.984 seviyesine kadar teknik bir yükseliş kaydetti ki genel olarak dolar ve faizlerdeki görüntü de destekleyiciydi.

Bu sabah ise dolar endeksi (DXY) 100 seviyesinin üzerinde. Diğer para birimlerinde, sıkılaşma beklentilerinin azalması fiyatlamalarda etkili oluyor olabilir ki bu da DXY'yi destekliyor gözüküyor. Dolayısıyla DXY'deki olası yükseliş, değerli maden üzerinde şimdilik baskı yapmayabilir. Çin'de büyümeye yönelik endişelerin sürmesi de kısmi destekleyici olabilir.

Dolayısıyla değerli madende geri çekilmelerin sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz. Destek 1.964 civarında. Yukarıda ise 1.984 direncinin üzerinde 2.000 hedef olabilir.


8 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page