top of page

Dolar, Euro karşısında haftalık bazda önemli bir düşüşe doğru ilerliyor

ABD doları, enflasyondaki düşüş ve ABD'deki potansiyel ekonomik gerilemeye ilişkin göstergelerin faiz indirimi olasılığını artırması nedeniyle bu Cuma günü Euro karşısında son iki ayın en büyük haftalık düşüşünü yaşamaya hazırlanıyor. Euro bu hafta dolar karşısında %0,9 değer kazanarak 1,0855$ direnç seviyesini aştı ve ABD enflasyonundaki yavaşlama haberlerinin ardından 1,0895$'a kadar yükseldi.

Euro, Nisan ayı yıllık ABD enflasyon rakamlarının tahminlerle uyumlu olması ancak bir önceki aya göre düşüş göstermesinin ardından 1,0861 dolardan işlem görüyordu. Bu gelişme Federal Rezerv'in Eylül ve Aralık aylarında faiz oranlarını düşürebileceği inancını güçlendirdi ve bu da hisse senedi ve tahvil piyasalarında rallileri körüklerken dolar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturdu.

Nisan ayında değişmeyen ABD perakende satışları ve beklenmedik bir şekilde gerileyen imalat üretimi gibi diğer ekonomik veriler de doların zayıflamasına katkıda bulundu. Westpac stratejisti Imre Speizer, enflasyonun yanı sıra ekonomik faaliyetlerde genel bir soğuma olduğunu ve bunun da doların satılmasına yol açtığını belirtti.

Avrupa'da Haziran ayından itibaren faiz indirimine gidileceği yönündeki piyasa beklentilerine rağmen, son veriler bazı olumlu sürprizlere işaret etti. Almanya ekonomisi geçtiğimiz çeyrekte beklenenden daha fazla büyüdü ve yatırımcı duyarlılığı iki yılın zirvesine ulaştı.

Avustralya ve Yeni Zelanda dolarının her biri bu hafta ABD doları karşısında %1'in üzerinde değer kazandı. Özellikle Yeni Zelanda doları %1,7 oranında artarak yılın en güçlü haftasını geçirdi. Bununla birlikte, 0,6675 dolardan işlem gören Avustralya doları, işsizlik rakamlarındaki beklenmedik artışın ardından dört ayın zirvesinden geri çekildi ve bu da daha fazla faiz artırımı olasılığını azaltabilir.

Yeni Zelanda doları, piyasa katılımcılarının resmi nakit oranının %5,5'te kalmasının beklendiği gelecek haftaki merkez bankası toplantısını dört gözle beklemesiyle 0,6120 dolarda sabit kaldı. Bu arada, İngiliz sterlini bu hafta %1,1 değer kazanarak 1,2664 dolara ulaştı ve Japon yeni 155,48'de sabit kaldı.
7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page