top of page

Dolar, faiz artırımı beklentileriyle altı haftanın zirvesine tırmanıyor

ABD'den gelen dirençli ekonomik verilerin piyasada daha fazla faiz artırımına gidileceğine dair beklentileri artırmasıyla dolar Cuma günü bir sepet para birimi karşısında altı haftanın en yüksek seviyesini görerek yükseldi.

Perşembe günkü veriler, işsizlik maaşı için yeni başvuruda bulunan Amerikalıların sayısının geçen hafta beklenmedik bir şekilde düştüğünü gösterirken, diğer veriler aylık üretici fiyatlarının Ocak ayında yedi ayın en hızlı arttığını ortaya koydu.

Son açıklanan veriler, Cuma günü ABD dolarını bir adım yukarı çekerek sterlini, euroyu ve Japon yenini altı haftanın taze dip seviyelerine indirdi.

Bu, ABD dolar endeksini altı haftanın zirvesi olan 104.44'e itti. En son %0,28 artışla 104,40'taydı ve art arda üçüncü haftalık kazanç yolunda ilerliyordu.

Euro, seansın erken saatlerinde 1.0632$'da dip yaptıktan sonra, son olarak %0.34 düşüşle 1.0635$'da işlem görürken, sterlin %0.32 düşerek 1.1949$'a geriledi.

Benzer şekilde, kivi altı haftalık dip seviyesi olan 0,6216$'a geriledi ve aynı şekilde %0,6'dan fazla düşüşle 6 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesi olan 0,68325$'a inen Avustralya Doları için.

CMC Markets piyasa analisti Tina Teng, "Son verilere göre ABD ekonomisi hala sağlıklı olduğunu gösteriyor. Yakın zamanda bir durgunluğa girecek gibi görünmüyor" dedi.

"Piyasalar daha uzun süre için daha yüksek oranları fiyatlıyor."

Perşembe günkü raporlar, Ocak ayında ABD perakende satışlarında güçlü büyüme ve yapışkan enflasyon işaretleri gösteren bu haftanın başlarındaki verilerin ardından geldi ve Federal Rezerv'in oranları daha önce beklenenden daha yüksek artırmak zorunda kalacağına dair korkuları artırdı.

ABD Hazine tahvil getirileri, daha fazla şahin oran yeniden fiyatlamasının ardından yükseldi ve iki yıllık getiriler %4,6762'de kaldı.

10 yıllık ABD Hazine getirisi, Cuma günü 30 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyesi olan %3,9010'a yükseldi.

Piyasalar şimdi oranların Temmuz ayına kadar yaklaşık %5,29'da zirve yapmasını bekliyor.

Fed yetkilileri ayrıca, Perşembe günü iki politika yapıcının faiz oranlarını muhtemelen bu ayın başlarında yaptığı 25 baz puanlık artıştan daha fazla artırması gerektiğini söylemesiyle, ABD merkez bankasının faiz oranlarını artırmak için daha fazla adım atması gerektiğinin sinyalini verdi.

Japon yeni karşısında dolar, %0,6'nın üzerinde artışla bir ayın zirvesi olan 134,815'e ulaştı ve geçen Ağustos'tan bu yana en iyi haftası olan haftalık yaklaşık %2,5'lik bir artışı hedefliyordu.

Maliye Bakanı Shunichi Suzuki Cuma günü yaptığı açıklamada, Japonya hükümetinin enflasyonu hedefte tutmaya ve ekonomik büyümeyi ve ücret artışlarını sürdürmeye yardımcı olabileceği beklentisiyle akademisyen Kazuo Ueda'yı yeni merkez bankası başkanı olarak seçtiğini söyledi.

Rabobank Döviz Stratejisi Başkanı Jane Foley, "Guvernör adayı Ueda'nın en önemli görevinin BOJ'u ultra uyumlu (niceliksel ve niteliksel genişleme) politikalarından bir çıkışa yönlendirmek olması bekleniyor" dedi.

Ancak bu, BOJ'un yön değiştirmek için acele edeceği anlamına gelmiyor."


8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page