top of page

Dolar, faiz beklentilerinin artmasıyla yükselişe geçti

Dolar haftaya yükselişle başladı. Doların gelişmiş altı ülke parasının ortalaması karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, bugün 102,70 seviyesine yükseldi. Endeks geçen hafta 101,45’e gerileyerek Şubat sonrası en düşük seviyeyi görmüştü.

İstihdam verisi olumlu geldi

ABD’de tarım dışı istihdam Mart ayında 236 bin ile beklentilerin altında kalırken son ayların da en düşük performansını gösterdi. Fakat işsizlik oranı ve ücretlerde gerileme oldu. Piyasalar beklentilerden daha çok düşüş gösteren ücretler ve işsizlik oranının ardından veriyi pozitif fiyatladı. Fed’in Mayıs’ta son kez faiz artışı yapmasını bekleyen piyasalar, olumlu istihdam verisinin ardından 25 baz puan fiyatlamasını da artırdı.

Dolar yükselişte

BU hafta açıklanacak enflasyon verisi öncesi doların faiz beklentileriyle bir miktar daha yükseliş yaşaması bekleniyor. Öte yandan Mart toplantısının tutanakları da bu hafta açıklanacak. Fed yetkililerinin enflasyon hakkındaki ifadeleri yakından takip edilecek.

Euro/dolar bugün %0,60 düşüşle 1,0825’e geriledi. Parite geçen hafta 1,0975 denemesi yaptı ancak yükseliş hız kesti.

Sterlin/dolar bugün %0,45 kayıpla 1,2350’ye geriledi ve parite kaybını dördüncü güne taşıdı. Ancak Ocak ayında yaşanan rekor düşüşün ardından parite tüm kayıplarını sildi ve sene başı itibarıyla da %2 primli işlem görüyor.

Dolar bugün majör paralardan en çok Japon yeni karşısında değer kazanıyor. Dolar/yen %1,2 kazançla 133,70 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar/frank bugün %0,70 primle 0,9110, ABD doları/Kanada doları %0,22 primle 1,3545’ten işlem görürken Avustralya doları/ABD doları 0,6620’den işlem görüyor. Parite bugünkü düşüşle kaybını beşinci güne taşıdı.

Gelişen ülke paraları karşısında da bugün yükseliş yaşayan dolar, günlük bazda en çok Güney Afrika randı karşısında değer kazanıyor. ABD doları/Güney Afrika randı bugün %2 oranında yükseliş yalıyor. Macaristan forinti ve Meksika pesosu da dolar karşısında en çok düşenler arasında yer alıyor.

Dolar/TL bugün 19,28 ile zirveden işlem görüyor.

8 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page