top of page

Dolar, Fed bahisleriyle beşinci kazanan haftaya hazırlanıyor, PBOC yuanı destekliyor

Dirençli bir ABD ekonomisi daha uzun süre yüksek faiz oranlarını savunurken, Çin'in bocalayan toparlanması ABD para biriminin güvenliğine yönelik talebi artırırken dolar, önde gelen rakipleri karşısında beşinci galibiyet haftasına yönelerek 15 ayın en uzun galibiyet serisini yaşadı.

Ancak Cuma günü, yen karşısındaki rallisi tüccarları müdahale riskine karşı tetikte tuttuğu için dolar bu kazançların bir kısmını azalttı ve Çin Halk Bankası'nın beklenenden çok daha güçlü bir günlük sabitleme belirlemesinin ardından yuan yükseldi. .

Para birimini yen ve euro da dahil olmak üzere altı gelişmiş piyasa rakibi karşısında ölçen ABD dolar endeksi, bir gecede 103.59 ile iki ayın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra Asya sabahında %0.14 düşüşle 103.26'ya geldi .

Hafta için,% 0.39 kazanması bekleniyor.

Perşembe günü, Federal Rezerv'in son toplantısının tutanakları, oran belirleme komitesinin çoğu üyesinin "enflasyona yönelik önemli yukarı yönlü riskler" görmeye devam ettiğini gösterdi ve bu da daha fazla oran artışına yönelik bir eğilim olduğunu gösteriyor.

Bu haftaki güçlü ekonomik veriler, özellikle perakende satışlar, ek sıkılaştırma için durumu zaten desteklemişti.

Tüm bunlar, 10 yıllık Hazine getirilerinin Perşembe günü %4.328 ile Ekim ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkmasına yardımcı oldu.

IG'de piyasa analisti olan Tony Sycamore, "Piyasa Fed'in askıya alınmasını istiyor, ancak veriler bunu desteklemiyor" dedi.

"Riskten kaçınma, daha yüksek getiriler, esnek ekonomik veriler ... tüm bunlar ABD doları için mükemmel bir şekilde gerçekleşti."

Sycamore, doların rallisinden elde edilen kârı sabitlemek için bazı satışların hafta sonu mantıklı olduğunu, ancak önümüzdeki hafta 103.70'in üzerinde bir kırılmanın muhtemel göründüğünü ve Mayıs zirvesinin 104.70'te ve ardından 105.88'de test edilmesinin yolunu açtığını da sözlerine ekledi.

Yen karşısında dolar, bir gecede dokuz ayın zirvesi olan 146.40'a ulaştıktan sonra Cuma günü %0.22 düşerek 145.515'e geldi.

Geçen yılın sonbaharında, doların 145'in üzerine çıkması, Japon yetkililerin bir nesildir ilk yen alım müdahalesini tetikledi.

Euro, Perşembe günkü altı haftanın en düşük seviyesi olan 1.08565$'dan toparlanarak %0.2 artışla 1.0892$'a yükseldi.

Yuan karşısında, Çin para biriminin merkez bankasının resmi orta noktayı Reuters'in tahmininden 1.000 pip daha güçlü olan 7.2006 olarak belirlemesinden destek almasıyla, offshore ticarette %0.11 düşüşle 7.2895'e geriledi.

Çin para birimi Perşembe günü açık deniz piyasalarında dokuz ayın en düşük seviyesi olan 7.3490'a geriledi.

Çin'in ekonomik sorunları, emlak geliştiricisi China Evergrande'nin (HK: 3333 ) bir ABD iflas mahkemesinde Bölüm 15 koruması talep etmesiyle derinleşti .

Pekin, son zamanlarda yayınlanan her veri ekonomik görünümün giderek daha kasvetli bir resmini çizse de, şimdiye kadar teşvik konusunda hayal kırıklığına uğradı.

Sıklıkla Çin'in vekili olarak işlem gören ve son günlerde yuanı takip etme eğiliminde olan Avustralya doları, Perşembe günkü dokuz ayın en düşük seviyesi olan 0,6365 $'dan toparlanmaya devam ederek %0,25 artışla 0,6418 $'a yükseldi.

Bu arada, dünyanın en büyük kripto para birimi olan bitcoin, Perşembe günü %8,5'ten fazla düşüşle 26.266 dolara düştükten sonra iki ayın en düşük seviyesine yakın bir yerde zayıfladı. En son 26.609 dolardı.


24.500$'a düşme potansiyeli gören IG'den Sycamore, "(ABD Hazinesi) getirilerindeki artışı artık görmezden gelemeyeceği bir nokta geliyor" dedi.

"Soru, bir tahvil piyasası bozgununun ortasındayken, varlıklarınızın piyasanın spekülatif bir bölümünde olmasını isteyip istemediğinizdir."


7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page