top of page

Dolar, Fed ile ilgili kayıplarını uzattı, ECB'nin artması bekleniyor

Dolar, Perşembe günü, Federal Rezerv'in bazılarının son oran artışı olmasını beklediğini açıklamasının ardından Perşembe günü kayıplarını genişletirken, piyasanın odağı Atlantik ötesinde Avrupa Merkez Bankası'nın yaklaşan oran açıklamasına kaydı.

Çarşamba günü Fed, beklendiği gibi faiz oranlarını çeyrek puan artırdı ve son 12 toplantısında 11. oran artışına işaret etti.

Fed Başkanı Jerome Powell, Eylül ayında başka bir zam için kapıyı açık bırakırken, tacirler ikna olmamış göründüler ve dolar, Çarşamba günkü toplantı sonrası %0.3'lük ılımlı düşüşünü sürdürdü.

Rabobank'ta döviz stratejisi başkanı Jane Foley, "Piyasa, sahip olduğumuz oran artışlarının muhtemelen sona erdiğini düşünüyor" dedi.

Para birimini altı büyük para birimi karşısında ölçen dolar endeksi en son %0.4 düşüşle 100.66'daydı.

Insight Investment'ın kıdemli ekonomisti Emin Hajiyev, "ABD, yürüyüş döngüsünün sonuna emsallerine göre daha yakın. Fed'in güvercin bir pivotu, orta vadede ABD doları üzerinde aşağı yönlü bir baskı uygulayabilir" dedi.

Yatırımcılar, ileriye dönük rehberliğine ve Eylül ayı beklentilerine odaklanarak Perşembe günkü para politikası toplantısının sonunda merkez bankasının benzer şekilde oranları 25 baz puan artırmasını bekliyor.

Karar öncesinde euro %0.4 artışla 1.1128$ oldu.

Rabobank'tan Foley, "Piyasa, Avrupa Merkez Bankası'nın Eylül'de zam yapması için konumlandı" dedi.

"Eylül'de hareket etme olasılığı, piyasanın beklediğine göre biraz daha azalırsa, euro biraz daha az sağlam olabilir."

Japon yeni ise dolar karşısında %0,2 artışla 139,95 oldu.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Cuma günü para politikası kararını açıklayacak ve verim eğrisi kontrol politikasında bir ince ayar yapılması ihtimalini sürdürse de, büyük ölçüde aşırı gevşek politika duruşunu sürdürdüğü görülüyor.

Zayıflayan ABD doları karşısında riske duyarlı Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları, küresel parasal sıkılaştırma döngüsünün yakında sona ereceğine dair beklentilerin hissiyatı artırmasıyla güçlendi.

Yeni Zelanda doları % 0,7 artışla 0,6255 $'a yükseldi, daha önce %1'den fazla artışla bir haftanın en yüksek seviyesi olan 0,6274 $'a ulaştı.

Avustralya Doları da benzer şekilde yaklaşık %1 artışla bir haftanın zirvesi olan 0,6821$'a ulaştı.

Sterlin, seansın erken saatlerinde bir haftanın en yüksek seviyesi olan 1.2985$'a ulaştı ve son olarak %0.3 yükseldi. İngiltere Merkez Bankası'nın önümüzdeki hafta politika duyurusunda üst üste 14. kez faiz artırımına gitmesi bekleniyor.


Çin yuanı offshore piyasasında yükseldive yaklaşık %0,5 artışla dolar başına 7,1170 ile Haziran ortasından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. En son dolar başına 7.1426'daydı.

Perşembe günü açıklanan verilere göre, Çin'in endüstriyel karları bu yılki çift haneli düşüş hızını altıncı aya çıkardı ve ekonomiye yardımcı olmak için daha fazla politika desteği için gerekçeyi güçlendirdi.16 görüntüleme0 yorum
bottom of page