top of page

Dolar, Fed'in artan faiz oranları ve borç tavanı anlaşması iyimserliğiyle sakin

Dolar, ABD Merkez Bankası'nın daha fazla faiz artırımına gideceğine ilişkin artan beklentilerin desteğiyle Pazartesi günü güçlü kaldı, ancak bir borç tavanı anlaşmasının sonuçlandırıldığına dair haberler, güvenli liman tekliflerinin bir kısmını dolardan uzaklaştırdı.

ABD doları, bu kazançların bir kısmını son işlem olan 140.39'a çevirmeden önce erken Asya ticaretinde 140.91 yen ile altı ayın en yüksek seviyesini gördü. Japon para birimi karşısında aylık yaklaşık %3'lük bir kazanç elde etme yolundaydı.

ABD'de faiz oranlarının daha uzun süre daha yüksek kalacağına dair bahisler arttıkça, yenin yeniden düşüşü ABD Hazine tahvil getirilerindeki artışın ardından geldi.

Cuma günü açıklanan veriler, ABD tüketici harcamalarının Nisan ayında beklenenden fazla arttığını ve enflasyonun toparlanarak hala dirençli bir ekonomiye dair işaretlere katkıda bulunduğunu gösterdi.

ABD Hazine tahvil getirileri, tipik olarak kısa vadeli faiz oranı beklentilerini yansıtan iki yıllık getiri Cuma günü iki ayın en yüksek seviyesi olan %4,639'a yükselirken, verilerin ardından sıçradı.

Nakit ABD Hazine tahvilleri, ABD'deki Anma Günü tatili nedeniyle Pazartesi günü Asya'da işlem görmezken, vadeli işlemler genel olarak sakindi. On yıllık vadelilerin ima edilen getirisi %3,84 oldu.

Birleşik Krallık piyasası da benzer şekilde Pazartesi günü tatil nedeniyle kapalı.

Dolar karşısında euro %0.02 artışla 1.0735$'a yükselirken, sterlin %0.01 düşüşle 1.23495$'a ulaştı.

Ray Attrill, "Doların gördüğümüz ralliyi sürdürüp sürdürmeyeceği, bence özellikle ücret verilerine veya Cuma günkü bordro raporundaki ortalama kazançlara bağlı olacak ve açıkçası Fed'den önce de TÜFE var" dedi. , National Australia Bank'ta (OTC: NABZY ) (NAB) döviz stratejisi başkanı .

"Haziran toplantısına gelmeden önce köprünün altından akacak çok fazla veri var."

CME FedWatch aracına göre, para piyasaları şu anda Fed'in Haziran'da faiz oranlarını 25 baz puan artırması ihtimalini %62 olarak fiyatlıyor.

BORÇ ANLAŞMASI YAPILDI MI?

Asya'daki iyimser havaya, ABD Başkanı Joe Biden'ın Meclis Başkanı Kevin McCarthy ile 31,4 trilyon dolarlık borç tavanını 1 Ocak 2025'e kadar askıya alan bir bütçe anlaşmasını sonuçlandırdığına dair haberler hakim oldu.

Biden Pazar günü anlaşmanın oylama için Kongre'ye taşınmaya hazır olduğunu söyledi.

İyimserlik dalgası, riske duyarlı Avustralya ve Yeni Zelanda dolarını geçen hafta gördüğü altı ayın en düşük seviyesinden uzaklaştırdı.

Avustralya doları % 0,41 artışla 0,6545 dolara yükselirken, kivi %0,29 artışla 0,60645 dolara yükseldi.

ABD dolar endeksi son olarak %0.15 düşüşle 104.11'deydi, ancak geçen haftaki iki ayın zirvesi olan 104.42'ye yakın kalmaya devam etti.

NAB'den Attrill, "Borç anlaşması haberlerine şimdiye kadar risk-pozitif bir yanıt aldık" dedi.

"Açıkçası, bu borç anlaşmasının çizgiyi aşması için hala ihtiyaç var, ancak bence piyasalar bunun yeni X-tarihinden önce yapılacağı varsayımıyla hareket etmekten mutlu."

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Cuma günü yaptığı açıklamada, Kongre'nin 5 Haziran'a kadar 31.4 trilyon dolarlık borç tavanını artırmaması halinde hükümetin temerrüde düşeceğini söylemişti.


Öte yandan Türk lirası, Cuma günü dolar karşısında 20,06 ile rekor bir seviyeye geriledikten sonra ABD doları başına 20,04 ile baskı altında kaldı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde zafer kazandı ve giderek artan otoriter yönetimini üçüncü on yıla çıkardı.


13 görüntüleme0 yorum
bottom of page