top of page

Dolar, Fed'in faiz artırım döngüsünün sona ermesiyle düştü

Dolar Perşembe günü, Fed'in bazılarının beklediği son faiz artırımını gerçekleştirmesinin ardından düştü ve piyasalar günün ilerleyen saatlerinde Atlantik genelinde Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz kararına odaklandı.

Fed Çarşamba günü faiz oranlarını beklendiği gibi çeyrek puan yükselterek merkez bankasının son 12 toplantısındaki 11. oran artışını işaret etti.

Fed Başkanı Jerome Powell, Eylül ayında başka bir zam için kapıyı açık bırakırken, tüccarlar ikna olmadı ve ABD dolarını Perşembe günü Asya ticaretinde düşürdü.

Bu, küresel parasal sıkılaştırma döngüsünün yakında sona erme ihtimalinin hissiyatı artırmasıyla, riske duyarlı Avustralya ve Yeni Zelanda dolarını yükseltti.

Yeni Zelanda doları, daha önce %1'den fazla artarak bir haftanın en yüksek seviyesi olan 0,6274$'a ulaştıktan sonra, son olarak %0,8 artışla 0,6259$'daydı.

Avustralya Doları da benzer şekilde yaklaşık %1 artışla bir haftanın zirvesi olan 0,68195$'a ulaştı.

Bank of Singapore döviz stratejisti Moh Siong, "Elbette Fed daha fazla faiz artırımına kapıyı kapatmadı, ancak görünüşe göre Asya seansında insanlar bunun Fed için son artırım olabileceğine kesin bir şekilde inandı" dedi. Sim.

Dolar endeksi %0,3 düşerek 100,81'e gerilerken, sterlin seansın erken saatlerinde bir haftanın en yüksek seviyesi olan 1,29735$'a ulaştı.

İngiliz sterlini son olarak %0.19 artışla 1.2964 dolardaydı.

Insight Investment'ın kıdemli ekonomisti Emin Hajiyev, "ABD, yürüyüş döngüsünün sonuna emsallerine göre daha yakın. Fed'in güvercin bir pivotu, orta vadede ABD doları üzerinde aşağı yönlü bir baskı uygulayabilir" dedi.

Yatırımcılar, merkez bankasının Perşembe günü ilerleyen saatlerde para politikası toplantısının bitiminde ileriye dönük rehberliğine odaklanarak benzer şekilde oranları 25 baz puan artırmasını beklerken, dikkatler Avrupa Merkez Bankası'na çevriliyor.

Karar öncesinde euro %0.18 artışla 1.11035$ oldu.

Pictet Wealth Management'ın kıdemli ekonomisti Nadia Gharbi, "ECB, mevduat faizini 25 baz puan artıracağından neredeyse emin görünüyor... Büyük ölçüde telgraf çekildiği için bu, piyasayı şaşırtmamalı," dedi.

"Asıl tartışma, ECB'nin Eylül'de (ve sonrasında) tekrar zam yapıp yapmayacağıdır."

Öte yandan, Japon yeni baskı altında kalmayı sürdürdü, ancak en son ABD doları karşısında kabaca %0,3 artışla 139,84'teydi.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Cuma günü para politikası kararını açıklayacak ve aşırı gevşek politika duruşunu sürdürdüğü görülüyor.

Allianz (ETR: ALVG ) Global Investors çoklu varlık küresel baş yatırım yetkilisi Gregor Hirt, "BoJ'un iletişimine göre, politika faizinde değişiklikler ve niceliksel genişlemenin sona ermesi hala çok uzakta" dedi.

Dolayısıyla uzlaşmacı politikanın şimdilik devam etmesini bekliyoruz” dedi.


Zayıflayan dolar karşısında, yuan hem kara hem de deniz piyasalarında yükseldi ve offshore yuan yaklaşık %0,5 artarak dolar başına 7,1170 ile Haziran ortasından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Perşembe günü açıklanan verilere göre, Çin'in endüstriyel karları bu yılki çift haneli düşüş hızını altıncı aya çıkardı ve ekonomiye yardımcı olmak için daha fazla politika desteği için gerekçeyi güçlendirdi.
23 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page