top of page

Dolar, Fed'in faiz indirimi tahminlerinin azalmasıyla 11 haftanın zirvesine yükseldi.

Dolar, Pazartesi günü diğer dokuz majör para birimi karşısında neredeyse üç ayın en yüksek seviyesine tırmandı; yatırımcılar, yeni ekonomik verilerin bu ihtimalleri daha da azaltmasının ardından Federal Rezerv'in bu yıl agresif bir şekilde faiz oranlarını düşüreceği yönündeki bahisleri azalttı.

Arz Yönetimi Enstitüsü (ISM), ABD hizmet sektörü büyümesinin yeni siparişlerin artması ve istihdamın toparlanmasıyla birlikte Ocak ayında toparlandığını belirterek, dördüncü çeyrekteki ekonomik büyüme ivmesinin yeni yıla da yansıdığını öne sürdü.

ISM'nin imalat dışı PMI'ı Aralık ayında 50,5'ten 53,4'e yükseldi; bu, Reuters anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin 52,0'un üzerindeydi. 50'nin üzerinde bir okuma, ekonominin üçte ikisinden fazlasını yönlendiren hizmet sektöründeki büyümeye işaret ediyor.

Cuma günkü gişe rekorları kıran ABD istihdam raporuna eklenen veriler, beklentilerin çok ötesine geçti ve piyasayı faiz indirimleri, doların gücü ve ABD para birimini destekleyen yüksek Hazine getirilerinin ne kadar yükselebileceği konusunda görünümünü yeniden ayarlamaya zorladı.

"Soru şu: Faiz ayarlaması konusunda ABD'ye kim ayak uydurabilir?" New York'taki Standard Chartered (OTC: SCBFF ) Bank'ta küresel G10 döviz araştırması ve Kuzey Amerika makro stratejisi başkanı Steven Englander şöyle konuştu: "Piyasanın şu ana kadar cevabı çok fazla merkez bankası ya da çok fazla para birimi değil."

Fed Başkanı Jerome Powell'ın hafta sonu ABD merkez bankasının faiz oranlarını düşürmeden önce "biraz zaman verebileceğini" söylemesinin ardından hazine getirileri Pazartesi günü erken saatlerde yükselmeye başladı. ISM anketi haberlerinin ardından getiriler daha da yükseldi.

Dolar, dünyadaki en likit para birimleri arasında yer alan G10 grubu para birimlerinin tüm üyeleri karşısında yükseldi.

Doların diğer altı majör para birimi karşısındaki performansını takip eden dolar endeksi 14 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyesi olan 104,60'a yükseldi ve en son %0,36 artışla 104,40'ta işlem gördü.

İki yıllık Hazine tahvili getirisi, Cuma günü 18 baz puan arttıktan sonra en son 9,4 baz puan artışla %4,4638'e yükseldi.

Euro 1,0721 dolarla 14 Kasım'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi ve en son %0,43 düşüşle 1,0744 dolarda gerçekleşti.

Pazar günü yayınlanan ancak Perşembe günkü istihdam raporundan bir gün önce gerçekleştirilen CBS News programı "60 Dakika"ya verdiği röportajda Powell, Fed'in gösterge faiz oranını ne zaman düşüreceğine karar verirken sabırlı olabileceğini söyledi.

Powell, "Yapılması gereken ihtiyatlı şey, biraz zaman tanımak ve verilerin enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde %2'ye indiğini doğruladığını görmektir" dedi.

Japonya yeni, dolar başına 148,89 ile 27 Kasım'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi ve en son 148,68'de işlem gördü.

Rabobank Döviz stratejisi başkanı Jane Foley, zayıf euro bölgesi ekonomisinin de euro üzerinde baskı oluşturabileceğini söyledi.

Foley, "Almanya'da durgunluk var" dedi. "Euro'nun önemli kazanımlar elde etmesinin gerçekten zor olacağı bir döneme gireceğimizi düşünüyorum."

Pazartesi günü yayınlanan veriler, zayıf küresel talep nedeniyle Alman ihracatının Aralık ayında beklenenden fazla düştüğünü gösterdi.

FAİZ İNDİRİM BEKLENTİLERİ

Fed fon vadeli işlemleri, Fed için bu yıl yaklaşık 115 baz puan (bps) değerinde gevşeme fiyatlandığını gösteriyor; geçen yılın sonundaki yaklaşık 150 baz puandan bu yana.

CME Group (NASDAQ: CME ) FedWatch Tool'a göre, Mart ayındaki faiz indirimi olasılığı bir hafta önceki %46,2'den keskin bir düşüşle %14,5 olarak görülüyor .

Doların toparlanmasıyla birlikte sterlin %0,75 düşüşle 1,2537 dolar ile 13 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesine geriledi.


Sterlin, İngiltere'deki işsizlik oranının yıl sonunda beklenenden düşük olduğunu gösteren güncellenmiş verilere pek tepki vermedi.

Bitcoin geç işlemlerde yaklaşık %1,4 kayıpla 42.355,70'e geriledi.8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page