top of page

Dolar, Fed'in kesinti bahislerinin devreye girmesiyle iki ayın en düşük seviyesine geriledi

Dolar Pazartesi günü iki ayın en düşük seviyesine geriledi ve traderların ABD faiz oranlarının zirve yaptığına dair inançlarını yeniden teyit etmesi ve dikkatlerini Federal Rezerv'in faiz indirimlerine ne zaman başlayabileceğine çevirmesiyle geçen haftaki düşüş trendini sürdürdü.

Yuan, Avustralya ve Yeni Zelanda dolarının genellikle yuan için likit vekil olarak kullanılması nedeniyle Çin merkez bankasının desteğiyle hem onshore hem de offshore piyasalarda üç ayın en yüksek seviyelerine ulaştı.

Asya ticaretinde dolar endeksi , 1 Eylül'den bu yana en düşük seviyesi olan 103,53'e geriledi ve geçen haftaya göre neredeyse %2'lik düşüşünü sürdürerek Temmuz'dan bu yana en keskin haftalık düşüşünü gerçekleştirdi.

Zayıf dolar karşısında euro 1,09365 dolar ile Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken, yen dolar başına 148,68 ile bir ayın en yüksek seviyesinde güçlendi.

Geçtiğimiz hafta ABD ekonomik göstergelerinin beklenenden zayıf gelmesinin ardından, özellikle de tahminlerin altında gelen enflasyon okumasının ardından piyasalar, Fed'in daha fazla faiz artırımı riskini fiyatladı.

CME FedWatch aracına göre Fed'in Mart ayı başlarında faiz indirimine başlayabileceği ihtimali %30 olarak fiyatlanırken, odak noktası artık ilk faiz indiriminin ne kadar erken gerçekleşebileceğine çevrildi.

Commonwealth Bank of Australia (OTC: CMWAY ) (CBA) döviz stratejisti Carol Kong, "FOMC politikasına yönelik piyasa fiyatlandırmasının oldukça sabit kalması muhtemel, bu nedenle doların bu hafta hareket etmesini sağlayacak çok az katalizör olmalı" dedi. "Eğer risk iştahının yeniden arttığını görürsek, o zaman dolar kesinlikle daha da zayıflayabilir."

Sterlin %0,14 artışla 1,2480 dolara yükseldi ve iki ayın zirvesine yakın bir noktada flört ederken, euro en son bu hafta euro bölgesinde açıklanacak flaş PMI verileri öncesinde 1,09185 dolar aldı.

Ayrıca bu hafta Fed'in son toplantısına ait tutanaklar da yayınlanacak ve politika yapıcıların faiz oranlarını bu ay ikinci kez sabit tutarken düşüncelerini biraz renklendirecek.

Mizuho Bank ekonomi ve strateji başkanı Vishnu Varathan, "(FOMC) tutanakları bir 'Fed pivotu' olarak çerçevelenebilir, bu da riskli varlıkların satın alınmasının yanı sıra ABD Hazine tahvili getirileri ve ABD dolarının zayıflamasını destekleyen risk odaklı rallilerin altını çiziyor" dedi. . "Sonuç olarak FOMC tutanakları, artan güvercin yönlü değişimleri ve Fed'in amaçlanan pivot sinyallerinin olasılığını abartıyor olabilir."

Japon yeni dolar başına 150 seviyesinde güçlü kalmayı sürdürdü ve en son %0,3 artışla 149,17'ye yükseldi.

Asya'nın başka yerlerinde, merkez bankasının yuan birimini daha yüksek seviyelere yönlendirmesi ve ihracatçıların dolar gelirlerini yerel para birimine çevirmeye başlamasıyla birlikte yuan hem kara hem de deniz piyasalarında dolar karşısında üç aydan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine sıçradı.

Onshore yuan %0,5 artışla üç ayın en yüksek seviyesi olan dolar başına 7,1700'e ulaşırken, offshore yuan da benzer şekilde yükselişe geçerek yaklaşık %0,6 artışla dolar başına üç ayın en yüksek seviyesi olan 7,1703'e ulaştı.

Avustralya Doları , seans başında üç ayın en yüksek seviyesi olan 0,6563 Dolar'a ulaşarak en son %0,5 artışla 0,6546 Dolar'a yükseldi. Kivi ise % 0,54 artışla 0,6025 Dolara yükseldi.

Çin, Pazartesi günü gösterge borç verme faiz oranlarını beklentilere paralel olarak aylık sabitleme seviyesinde değiştirmedi; zayıf yuan daha fazla parasal genişlemeyi sınırlamaya devam etti ve politika yapıcılar önceki teşvikin kredi talebi üzerindeki etkilerini görmeyi bekledi.

Bu yıl kara piyasasında dolar karşısında yaklaşık %4 düşen yuan, Çin'deki ekonomik toparlanmanın yavaşlaması ve yatırımcı güveninin kırılgan kalması nedeniyle baskı altında kalmaya devam ediyor.


CBA'dan Kong, "Çin'deki yumuşak ekonomik toparlanma temasının bir süre daha devam edeceğini düşünüyorum" dedi.

"Çin ekonomisinde daha anlamlı bir toparlanma elde edene kadar, bunun yakın vadede (yuan), Avustralyalı ve kivi için olumsuz bir rüzgar olacağını düşünüyorum."

7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page