top of page

Dolar, Fed'in yürüyüş döngüsünün sonuna yaklaşmasıyla ABD'deki dezenflasyon işaretleriyle geriliyor

Perşembe günü, soğuyan ABD enflasyonunun Federal Rezerv'in bu yıl sadece bir kez daha faiz oranlarını artıracağı ve doların akranları üzerindeki verim avantajını aşındıracağı beklentilerini desteklemesiyle dolar, Nisan 2022'den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Altı para biriminden oluşan bir sepet karşısında dolar endeksi , daha önce 15 ayın yeni dip seviyesi olan 99.767'ye düştükten sonra %0.8 düşerek 99.738'e geriledi. Dolar endeksi, 2023'teki en büyük haftalık düşüşüne yöneldi.

Euro, seansın erken saatlerinde 16 ayın en yüksek seviyesini gördükten sonra %0,9 artışla 1,1220 dolara yükseldi. Euro, bu yıl dolar karşısında en uzun yükseliş dönemi olan altıncı günlük kazancına yöneldi.

İsviçre frangı karşısında dolar sekiz yılın en düşük seviyesi olan 0,8583 franka geriledi. En son yaklaşık %1 düşüşle 0,8588 franktan el değiştirdi.

Perşembe günü ABD verileri enflasyonun ılımanlaştığı görüşünü güçlendirdi. ABD üretici fiyatları (ÜFE) Haziran ayında %0,1 arttı ve yıllık artış da %0,1 ile yaklaşık üç yılın en düşük yıllık artışı oldu.

ÜFE verileri, ABD çekirdek enflasyonunun beklenenden çok daha hızlı yavaşladığını gösteren Çarşamba günkü tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) raporunu takip etti. Haziran'da %0,3'lük piyasa beklentileri karşısında %0,2'de gelirken, manşet yıllık TÜFE %3'e geriledi.

Global Başkanı Brad Bechtel, "Doların neden düştüğünün nedenini hemen hemen anlıyorum ve gördüğümüz veriler göz önüne alındığında dolar ayıları için oldukça zorlayıcı. Kısa vadede, dolarda biraz daha zayıflık göreceğiz" dedi. FX, New York'taki Jefferies'de.

Ancak ABD ekonomisinin hala dünyanın geri kalanından daha iyi performans göstermesi nedeniyle doların bir şekilde destek bulacağına dikkat çekti.

"ABD ekonomisi çok iyi tutunuyor. Sert iniş yerine yumuşak inişten bahsediyoruz. Veriler iyi durmaya devam ediyor. Yani şu anda ABD ekonomisi için çok şey oluyor ve Fed hala gidiyor Temmuz ayında yürüyüş yapmak için."

Faiz oranı vadeli işlemleri, piyasaların bu ayın sonlarında Federal Açık Piyasa Komitesi'nden (FOMC) gelecek başka bir faiz artırımını tamamen fiyatladığını gösterdi, ancak daha fazla artış beklentisi uçup gitti.

Yen karşısında dolar yedi haftanın en düşük seviyesi olan 138.06 yene geriledi ve en son %0.1 düşüşle 138.31 yenden işlem gördü.

Veriler ayrıca ABD'de ilk işsizlik başvurularının 12.000 düşerek 8 Temmuz ile biten haftada mevsimsellikten arındırılmış 237.000'e düştüğünü de gösterdi. Enflasyona odaklanma göz önüne alındığında, piyasa katılımcıları bu konudan pek bahsetmedi, ancak işgücü piyasasının sabit kaldığını gösteriyor. sıkı.

Yılın geri kalanında doların tek yönlü bir düşüşte olup olmayacağı henüz belli değil.

Döviz yönetimi başkanı ve portföy yöneticisi Ugo Lancioni, "ABD ekonomisi iyi durumdayken dolar hakkında süper olumsuz olmak zor. Avrupa ekonomisi geçen yıl ve bu yılın başında beklentilere göre oldukça iyi iş çıkardı" dedi. Neuberger Berman Milano'da.

"Fakat aslında Avrupa verilerinde bir miktar bozulma gördük. Bu nedenle dolar için düz bir çizgi (aşağı doğru) değil."

Geçen yılın Nisan ayından bu yana ilk kez Çarşamba günü 1,30 doların üzerine çıkan sterlin, %0,8 artışla 1,3073 dolara yükseldi. Sterlin, Perşembe günü erken saatlerde 1,3140$ ile 15 ayın yeni zirvesine ulaştı.

Perşembe günü açıklanan veriler İngiltere ekonomisinin Mayıs ayında beklenenden daha az küçüldüğünü gösterdi ve bu da İngiltere Merkez Bankası'nın büyümeyi raydan çıkarmadan faiz oranlarını daha da artırmayı göze alabileceği fikrini destekliyor.

Kripto para birimlerinde, ABD'li bir yargıcın Ripple Labs Inc.'in dijital para birimini halka açık borsalarda satarak federal menkul kıymetler yasasını ihlal etmediğine karar vermesinin ardından, XRP jetonunun değeri Aralık 2021'den bu yana en yüksek değerine yükseldi15 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page